TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / YİNE YEŞERDİ FINDIK DALLARI
YİNE YEŞERDİ FINDIK DALLARI
30 Mart 2015 Pazartesi 09:43 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr2014 yılı alan bazlı gelir desteği kapsamında, Nisan ayının ilk haftasından itibaren, fındık üreticilerine sadece Giresun’da; 977 bin 694 hektar alanda üretim yapan 78 bin 3 üreticiye, 166 milyon 208 bin lira ödeme yapılacak…

Geçen yıl don dolayısıyla fındık rekoltesinde yaşanan düşüş sebebiyle fındık fiyatlarının tarihinin en yüksek değerlerine ulaşması ise olumlu bir gelişmeydi. Diğer yandan havalarında iyi gitmesiyle bahçelerde fındık ağaçlarında açmaya başlayan çiçekler, üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. Geçen yıl dondan etkilenen fındık üreticisi eğer hava şartlarında bir olumsuzluk yaşanmazsa bol ürün alacak.

Önceki yıllardan ve geçen yıldan kalan stok olmadığı için fındık rekoltesi çok da olsa fındığın fazla değer kaybetmesi beklenmiyor. An itibarı ile 17-18 TL civarında değer bulan fındığın yeni sezonda da 10 TL sınırının altına düşmesi olası değil.

Ancak farkında olunması gereken asıl konu; fındığın asıl değerinin çok daha fazla olduğudur. Her şeyden önce fındık bugün dünyanın kullandığı ve vazgeçilemez bir sanayi ürünüdür.

Cuma günü, Giresun Üniversitesi’nde yapılan; İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Erdoğan Yayla, İnşaat Mühendisi Gökhan Bozalioğlu ve Ziraat Mühendisi Osman Kolukısa’nın konuşmacı olarak katıldığı  “Vergi ve Girişimcilik” panelinde, bölgemizde girişimcilik ve tarımsal girişimcilik fırsatları masaya yatırılırken, izleyici bir öğrencinin, “Peki dünyanın en fazla fındığını biz üretirken, neden borsası Hamburg’da?” sorusu, farkındalığın anahtarı oldu.

Cevabı Doç .Dr. Hilmi Erdoğan Yayla verdi; “Çünkü biz fındığı sadece ürün olarak görüyor ve doğrudan ihraç ediyoruz. Ne zamanki fındığı fındık olarak değil de fındıktan üretilen ürünler olarak değerlendirir ve katma değer katarsak işte o zaman borsası Hamburg da değil Giresun’da olur. Fındık olarak sattığımızı çikolata olarak çok daha fazlasını ödeyerek geri alıyoruz. Ya da fındık olarak alanlar ürüne dönüştürüp çok daha fazlasına dünyaya satıyorlar.”

Cevap basit ve netti. Yıllarca devlet tarafından, geçmişte Fiskobirlik ve TMO eliyle satın alınarak sübvanse edilen fındık, bugün de alan bazlı destek ödemeleriyle sübvanse edilmeye devam ediliyor. Fındık üreticisi bir şekilde üretse de üretmese de, fındık bol olsa da donsa da karşılığını alıyor. Ve aldığıyla yetiniyor. Fındıktan daha fazla kazanmanın hesaplarını yapmıyor/yapamıyor. Çünkü böyle gelmiş böyle gidiyor.

Birde sürekli miras yoluyla bölünen/küçülen bahçeler ve bölgenin göç vermesi fındığa olan ilgiyi ve olası girişimleri engelleyen bir diğer unsur. Doğru politikalar geliştirilmediği ve doğru teşvikler planlanmadığı içinde bir türlü ilerleme kaydedilemiyor.

Önceden en azından fındık kırma sanayisi vardı. Bugün onlarda ya yok oldu/oluyor  ya da yabancı yatırımcıların elinde. Onlarda kaynağından doğrudan aldıkları ürünü işleyerek, çok daha ucuz işçilik ve üstüne devlet teşvikleriyle çok daha ucuza mal ederek kendi ve dünya üreticilerine sağlıyorlar. Hatta şimdi bir adım daha ileri giderek çikolata fabrikalarını dahi Türkiye’ye getirip kaynağın yanı sıra pazara da en kolay şekilde giriyorlar. Ama Giresun’da, Ordu’da Trabzon’da değil. Fındıkla hiç alakası olmayan Manisa da…

Mesele çok daha uzun ama şimdilik burada kesiyorum…

Yine yeşerdi fındık dalları…

Zafer ÇAMALTI

30.03.2015


Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr