TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / SÜT TOZU ÜRETİMİNE DEĞİL SÜT ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİLSİN..
SÜT TOZU ÜRETİMİNE DEĞİL SÜT ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİLSİN..
12 Nisan 2010 Pazartesi 00:00 Yazdır
1969 yılında kurulan ve o günden bu güne süt ve süt ürünleri sektöründe başarıyla hizmet veren S.S.Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi halen Türkiye’de en fazla aktif üyeyi bünyesinde bulunduruyor. Tonya Merkez’e 200 metre mesafede bulunan ve bugüne kadar 10 başkan eskiten kooperatifin çiçeği burnunda başkanı Kemal Tonya, diğerlerinin aksine atanarak göreve gelmiş. Trabzon Ticaret Borsası’nda Nebati Yağ ve Margarinler meslek grubu sınıfına dahil olan ve Karadeniz Bölgesi’nin en çok süt işleyen 2 fabrikasından biri olan S.S. Tonya ve Bütün Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi günde 20 ton süt ürünü üretimi yapıyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tonya’nın süt sektörüyle ilgili açıklamaları:

Süt gerçek değerinde satılmıyor…

Bugün bakıldığında süt üreticisinin artık sanayiciye süt vermediğini görüyoruz. Bunun asıl sebebi de sütün gerçek değerinin altında satılması. Üretici doğal olarak haklı tabi. Piyasada o kadar çok kalitesiz ürün satılıyor ki bunun önüne geçemiyoruz. Burada elbette tüketici de bilinçsizce gidip marketlerden ucuza (markasız ve kg-gr.) fiyatına bakmadan ürünleri alıyorlar. Biz kendi sağlığımızı tehlikeye atıyoruz ama ne yazık ki bundan haberimiz yok.

Ürünlerimiz tamamen doğal…

Süt işleme teknolojimiz yüzde 80 civarlarındadır. Ufak tefek eksiklerimiz mevcut. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve yenileniyor. Bizde buna elimizden geldiğince uymaya gayret gösteriyoruz. Çalıştığımız sektör gıda sektörü ve insan sağlığı ile temas halinde. O yüzden gelişen şartlara göre hareket etmek durumundayız. Ürünlerimiz tamamen doğal hiçbir katkı maddesi bulunmamaktadır. İsteyen herkes fabrikamızı gezebilir inceleme yapabilir. Bundan hiçbir rahatsızlık duymayız.  Fabrikamızın hijyen durumu yüzde yüzlere yakındır diyebilirim. Tabi ki bizim işimizde hijyen çok önemli.

Trabzon’da günde 50 ton tereyağı üretiliyor!...

Şehrimizde gerçek anlamda üretilen tereyağı 1 ton civarındadır. Oysa günde 50 ton üretiliyor. Bunun 49 tonu sahtedir. Bunu iddia ediyorum. Devletin ilgili birimleri denetlemeler yapıyor ama nedense bu sorunlar bir türlü çözülemiyor. Buradan tüm tüketicilere sesleniyorum: Katkı maddesi ile yapılan hiçbir ürünü almayın. Kendi sağlığınızı düşünmüyorsanız çocuklarınızın da geleceğiyle oynamayın.

İthal hayvana ihtiyaç var…

Bugün gazetelerde Devletin süt tozu üretimine teşvik vereceği haberlerini okuyoruz. Biz buna katılmıyoruz. Süt tozuna neden teşvik veriliyor. Biz bunu anlamış değiliz. Biz süt tozunun da, süt mamullerinin ithaline de karşıyız. Tonya’da bugün 5 bin süt hayvanına ihtiyaç var. Sayın Tarım Bakanımız bu işe el atsın bizde kendisini alnından öpelim. Dünyada bir kişi çıkıp da yanlış yaptınız demez. Bizde verimli hayvan yok.

Avrupa bu konuda bizden daha iyi. Birlik kurduk destek veren yok. Biz birlik olarak uzun yıllardır düşünüyoruz halka yönelik ithal hayvan getirmek. Bunun için en ideal örnek süt oranı çok yüksek olan Jersey ırkındadır. Yağ oranı yüksek dolayısıyla ondan elde edilen ürünler de verimli oluyor. Yağ, peynir olarak satılabiliyor. İlk kez 1974 yılında Tonya’ya bu ırk gelmişti. Denenmiş ve başarılı olunmuştu.

Şimdi yine bu ırkı getirmek istiyoruz ancak kaliteli boğalarıyla birlikte.. Bir proje yaptık yazıları her şeyi hazır. Valiliğe göndereceğiz. Yalnız Tarım  ve Köyişleri Bakanlığı 100 baştan aşağıya izin vermiyor. Araştırdık en iyi cinsler Amerika’da var. Diğer yerlerde ise karantina bulunuyor. Bu projeyi yerli hayvanlarla yapamayız. Bu gün Trabzon’da 600 kişi bu iş için müracaat etti. Yalnız hiç kimse 100 baş alacak güce sahip değil. Bunun 10 başa indirilmesi lazım. 10’ar 10’ar verilirse herkes alır. İşsiz insanlarımız hayvancılığa yönelmelidir. Bu proje gerçekleşirse Trabzon’un potansiyeli de artar. Şayet Bakanlıktan izin çıkmazsa mecburen yerli ırka  (Hoştayn ya da Simendal) dönmek durumunda kalacağız. Onlar sütten çok ete yönelik hayvanlar. Bizim tek hedefimiz bu Jersey ırkının safını Trabzon’a getirip ırkı bozmadan Türkiye geneline yaymaktır.

Hayvancılık bitti kapasite düştü..

Son olarak şunu söylemek istiyorum:

“Bundan 6-7 yıl önce günde 50 ton üretim yapıyorduk. Şimdi ise bu rakam 20 tona indi. Gerçek anlamda hayvancılığın ne kadar geri gittiği malum. Acilen bir şeyler yapılması gerekiyor. Hayvancılığı tekrar eski günlerine döndürmemiz lazım. Bunun için uğraş veriyoruz. Ama herkesin de elini taşın altına koyması gerekiyor. Birkaç kişiye bu işi yüklemek doğru değil”.

  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr