TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / SERBEST PİYASA TARİHİ KARARDIR…
SERBEST PİYASA TARİHİ KARARDIR…
19 Şubat 2010 Cuma 00:00 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Üyesi Eyyüp Ergan, fındık ticaretinin gerçek anlamda yapıldığında tadına doyum olmadığını ancak sıkıntılı olduğu kadar çok da sabır isteyen bir  meslek olduğunu söyledi.

Eyyüp  Ergan’ın fındık ve Trabzon’la ilgili görüşleri:

Fındığı bilmezdim şimdi biraz anlıyorum..

Asıl işim işletmecilik. Trabzon’da belirli dönemlerde çeşitli birimlerde çalıştım. Ortaklarımın fındıkçı olması sebebiyle üç ortak 2005 yılından bu yana da Birlik Tarım Ürünleri adı altında fındık ticaretiyle iştigal ediyoruz. Fındığı önceden bilmezdim ama şimdi işim kadarıyla bir şeyler anlıyoruz. Bu iş gerçek manada yapılacak işlerden biri ancak düzgün yapılırsa.. Sorumluluğu üst düzeyde olan bir meslek. Çok eskileri bilmiyorum ama tarihimizde fındığı peşin alıp peşin satmak diye bir şey yok. Bu günkü sisteme bu işi getirenlerden Allah razı olsun. Fındık esnafı da aynı zamanda onlara müteşekkirdir.

İyi organizeyle güzel işler yapılabilir..
Fındık bir sanayi ürünüdür. Bu nedenle çok iyi organize edilmelidir. Eğer iyi organize edilir iyi politikalarla birlikte pazarlanırsa çok daha güzel işlere imza atarız diye düşünüyorum. Hem ekonomiye de çok büyük katkı sağlamış olur. Devletimizin fındık alım politikasından çekilmesinden sonra serbest piyasa şartlarında dünyayla daha kolay rekabet edileceği kanısındayım. Geçmişte fındık esnafı çok büyük zorluklar çekiyordu. Bu gün ise fındığını istediği yerde istediği paraya satabiliyor. Bu da fındık esnafı için oldukça önemli bir noktadır.

Fındıklı Ekmek projesine destek verilmeli..
Geçen yıl hükümet çok önemli bir karar aldı ve fındık fiyatını serbest piyasa belirledi. Bu tarihe geçecek bir karardır. İnşallah bu karar kısa sürmez de sürekli olur. Fındık fiyatını kesinlikle serbest piyasa belirlemelidir. Türk fındığı böylece dünyayla rekabet edebilir ve fındığın da hepsi satılır diye düşünüyorum..Borsa olarak geçen yıl fındıklı ekmek projesini başlattık. Bu proje son derece iyi düşünülmüş bir projedir. İnşallah vatandaş sever de gereken desteği verir. Eğer destek verilirse burada da önemli bir Pazar olacağı kanısındayım. Fındıklı ekmeği önce biz yiyeceğiz sonra diğer bölgelere yönlendireceğiz. Derken bu ağı genişletmenin yollarını arayacağız. Bunun için elbette tanıtım çok önemli. Yöneticiler olarak bizlerde üyelerimizden diyalogumuzu koparmamalıyız. Onların sıkıntılarını bilmeli, problemlerine çözüm yolu aramalıyız. En doğru esnaflık konusunda da yine yardımcı olmayı görev bilmeliyiz. Ayrıca bölgedeki düzenli aktivitelere destek vermeli, bölgemizin gelişimine katkı sağlamalıyız.

Trabzon trafiğine altın neşter..
Trafik Trabzon’un kanayan yaralarından biriydi. Her dönem konuşulur ama icraat yapılmazdı. Trabzon Belediyesi bir proje hazırladı Kentsel Dönüşüm Projesi. Buna Şoförler Odası da onay verdi. Sonuçta proje İl Trafik Komisyonu’na sunuldu ve sonuçta ortaya biraz karmaşık gözükse de bu güzel manzara çıktı. İnsanlar başta ortaya konulan uygulamayı algılamakta zorluk çekti. Şoför esnafımız karşı çıktı ama sonuçta her şey tatlıya bağlandı. Şimdi trafik gayet güzel işliyor ve hiçbir problem de yok. Vatandaş da halinden memnun görünüyor. Diğer  bir hususa gelince de Türkiye’nin de aday ülkelerden olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gerekli statların yanında Trabzon’un olmaması bizleri derinden üzdü diyebilirim. Bir futbol kenti olan Trabzon’un böyle bir organizenin dışına itilmesi, yalnızca yedekler arasında gösterilmesine herkes gibi bende bir anlam veremedim. İnşallah bu yanlışlarından bir an önce vazgeçerler. Öte yandan Trabzon Türkiye’de cazibe merkezi olmaya başladı. Zaten önemliydi ama gelecekte daha da önemli bir ticaret merkezi haline gelecektir. Son yıllarda Türkiye’nin ekonomik anlamda düzelmesini de yakinen takip ediyoruz. Bu konuda bizleri oldukça memnun etmektedir.

Tarih öğretmeni olmak isterdim..
Boş zamanımız genelde olmaz ama bir yandan da sosyal faaliyetlere önem veririm. Mesela sinemaya, tiyatroya giderim. Avlanırım, balık tutarım. Çok iyi bir yüzücüyümdür. Denizi, balığı, seyahat etmeyi, doğayı çok severim. Her Trabzonsporlu gibi futbolu çok severim. Müzik konusunda ise Türk Sanat Müziği aşığıyım diyebilirim. Çalışmayı çok severim. Beş çocuğum var. Baba mesleğini yapmak isterlerse karşı çıkmam. Bizim işimiz biraz stresli ve sıkıntılıdır ama bazılarında bu ışığı görüyorum. Yalnız şunu belirtmek isterim ki; yeniden dünyaya gelecek olsaydım kesinlikle tarih öğretmeni olmak isterdim. Tarihe karşı aşırı bir ilgim vardır. Özellikle de yakın tarihimizle ilgili.

Röportaj: Ömer ALTUNTAŞEYYÜP ERGAN - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr