TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / PROJE BAŞARIMIZ
PROJE BAŞARIMIZ
27 Ekim 2011 Perşembe 00:00 Yazdır
3 tarafı denizlerle çevrili ve de iç sular bakımından oldukça zengin olmasına rağmen Türkiye’de balıkçılık sektörü gereken gelişmeyi göstermemiş, gösterememektedir.

Oysa, insan sağlığı açısından en yararlı besin kaynaklarının başında balık ve balık ürünleri gelmektedir.

Türkiye, sahip olduğu üretim imkanlarını bilimsel temeller üzerine oturtarak kullanmadığı için balıkçılık sektöründen hem gıda, hem de istihdam anlamında yeterli yararı alamamaktadır.

Bu noktadan hareketle Trabzon Ticaret Borsası (TTB) olarak, “Önce gençleri, sonra balıkların kültürü artsın” başlığını atarak bu alanda  hem üretim, hem de istihdama yönelik proje gerçekleştirdik.

8 aylık süre zarfında bu işe hevesli 40 gencimizi, hem teorik bilgilerle donattık, hem de bunların uygulamasını yaparak bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaya çalıştık.

Projemizin Avrupa Birliği’nin ilgili kurumları tarafından en iyi 2 projeden birisi seçilmesi bu konuya ne denli ciddi yaklaştığımız ve önem verdiğimizin işaretidir.

Balıkçılık konusunda uzmanlaşmış sayabileceğimiz bu gençler, hem balıkçılığımızın gelişmesine katkı sağlayacak, hem kendilerine iş sahası bulmuş olacaklar, hem de uygulayacakları projelerle başkalarına da istihdam alanı yaratacaklardır.

Bu vesileyle, gençlerimize başarılar dilerken, proje ortaklığı yaptığımız Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi, Trabzon Su Ürünleri Araştırma Merkezi ile iştirakçilerimiz Yomra Su ürünleri kooperatifi ile Trabzon İç Su Ürünleri Yetiştiriciler Birliği’ne teşekkür ediyoruz.

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr