TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / PROF. DR. CANAN KARATAY'DAN TAVSİYE:"ŞEKERSİZ ÇAY İÇİN, FINDIK YİYİN."
PROF. DR. CANAN KARATAY'DAN TAVSİYE:"ŞEKERSİZ ÇAY İÇİN, FINDIK YİYİN."
31 Mart 2018 Cumartesi 03:37 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trİç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, çay ve fındığın insan sağlığı için çok faydalı olduğunu belirterek "Bol bol şekersiz çay için, fındık yiyin"dedi.

Rize'de düzenlenen "Kendine iyi bak"söyleşi programında konuşan Prof. Dr. Karatay, insanların sağlıklı beslenmeleri için neler yemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Canan Karatay; “Karadeniz insanı bol bol hamsi yiyor ama hamsiyi kızartmamalısınız. Kızartmayın deyince bana kızıyorlar ama kızartınca sağlık için tehlikeli oluyor. Kızartma kanserojendir, tehlikedir. Hamsinin her tür yemeğini yiyebilirsiniz" dedi.

Prof. Dr. Karatay şöyle konuştu:

"Köy tereyağı sabah akşam yiyebilirsiniz. Sabah akşam eritip içebilirsiniz. Fındık, çay çok önemli. Bol bol fındık tüketip çay içebilirsiniz. Fındık, fıstık, çıtır çıtır, hem kan yapar, hem ısıtır. Fındık doğanın hem mineral, vitamin, karbonhidrat, omega3 deposudur. Bunun yanında çay da çok önemli.  Şekersiz olmak kaydı ile bol bol çay içebilirsiniz. Çay dinç tutar. En güçlü antioksidan vardır içerisinde. Onun için içmenizde fayda vardır. Çay da kahve de öneriyorum.”

Karadeniz havasının temiz olduğuna değinen Canan Karatay, "Karadeniz bölgesindeki yeşil doğa çok güzel. Yenilen Kara Lahana ve hamsi çok önemli yiyecekler. İnsanlarının sırtlarında çay yükü ile dağlara inip çıkmaları çalışkan olmaları sağlıkları için önemli. Bu durum vücudu dinçleştirir, gençleştir”ifadelerini kullandı.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr