TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / ÖRNEK BAHÇE KARAKAYA’DA İLK FINDIK HASADI YAPILDI.
ÖRNEK BAHÇE KARAKAYA’DA İLK FINDIK HASADI YAPILDI.
14 Ağustos 2017 Pazartesi 00:39 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda 2013 yılında başlatılan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı ağaçların sökümü yapılarak yeniden dikilen örnek fındık bahçelerinde bu yılki ilk fındık hasadı gerçekleştirildi.

2014 yılında söküm ve dikimi yapılan ilk 10 fındık bahçesinden biri olan Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Karakaya Mahallesindeki Adnan Kılıç’a ait bahçede gerçekleştirilen hasat törenine, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Cahit Gülbay ve üreticiler katıldı.

Hasat töreninde konuşan Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, projeyi örnek olsun diye başlattıklarına dikkat çekerek, “Bizde dönüm dekar başına 70-80 kilo veya 100 kilo oluyor. Bu bütün dünya ölçeklerine göre çok düşük. Bunun en az 200 kilolara veya üstüne çıkarılması gerekiyor. Üretici haklı olarak fındığa şu para olsun bu para olsun diyor. Az olduğu için bunu diyor. Ancak bu verimlilik 200 kilo veya 300 kilo olsa farklı bir fiyat söylemi olur. Bizim dışımızda fındık üreten ülkelerdeki fındık üretiminin az olmasına da sebebiyet vermiş oluruz.” Dedi.

Cirav ayrıca hasadın Türkiye genelinde bazı alanlarda erken başladığını ve bunun yanlış olduğunu da kaydederek şöyle devam etti: “Fındık bir ihraç ürünüdür. Onun için buna biraz daha kıymet verilmesi gerekiyor. Üreticimizin bunu biraz daha dikkate alması gerekiyor. Hasadın Türkiye genelinde bazı alanlarda erken başladığını üzülerek görmekteyiz. Bu erken başlama randımanın ve diğer kalitesizliği peşinde getiriyor. Aslında hasadın başlama tarihi bu günler olması gerekiyor. İşte gördüğünüz gibi aşağı yukarı olgunlaşmış fındıklar. İnşallah hayırlı olur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Trabzon İl Müdürü Cahit Gülbay ise, kalabalık ocaktan ziyade biraz daha ağacın az olması, verimin daha fazla olmasını amaçladıklarını ifade ederek, “Burada yapılan çeşitlerin önümüzde toplam fındıkta üretim alanına bakıldığında yüzde 10 üretim potansiyeli olan Trabzon ilimizin yüzde 40’lık ticari paya sahip olduğu için fındık çok önemli. Bu yapılan çalışma diğer illere de örnek teşkil edecektir. Diğer illerde de yavaş yavaş artmaya başladı.” Dedi.

Ortahisar Kaymakamı Numan Hatipoğlu da fındığın Karadeniz’in sembolü, Türkiye içinde stratejik bir ürün olduğunu vurgulayarak “Tıpkı Zeytin ve pamuk gibi fındıkta stratejik bir ürünümüz. Bu stratejik ürünün özelliğini kaybetmemesi için hem alanların korunması hem alanda optimum verimin sağlanması büyük bir önem taşıyor. Bu noktada çalışmalardan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karadeniz bölgesi bu şekliyle çok daha güzel noktalara taşınacak diye umut ediyorum” diye konuştu.

Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Uraloğlu da “Bizimde böyle bir bahçemiz var. Aynı göründüğü gibi yaşlı fındıklık. Hemen uygulamaya geçeceğim. Verimin kalitesi de çok hoş. Bunu herkese tavsiye etmemiz lazım. Bizim eski fındık dediğimiz hem karışık hem de kalitesiz. Üretici de memnun olur. Çok güzel bir çalışma.” Dedi.

Bahçe sahibi Adnan Kılıç ise 3,5 yıl önce bahçeyi diktiklerini ve kendilerine çok kolaylık sağladığını ifade ederek, “En büyük kolaylık fındığın bakımında oldu. Eskiye nazaran daha modern bir şekilde bakım yapıyoruz. Eskiden bir ocaktı şimdi ikili veya tek ağaç var. Biz de ikili sistemden tek dal sistemine döneceğiz. Bu sistem biraz sıkı oluyor. Ama herkese tavsiye ederim. Göründüğü kadarıyla daha çok verim alacağımız belli. Şimdiden kendisini belli ediyor.” Diye konuştu.

Konuşmaların ardından ocak yerine ikili sistemle Giresun kalite fındığın dikildiği bahçede 3.5 yıllık fidanlarda olan fındıklar sepetlerle toplanarak ilk hasat gerçekleştirildi.

Projeye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Fındık Araştırma Enstitüsü, Fındık Tanıtım Grubu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri ve Ferrero tarafından destek sağlanıyor.
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr