TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / LİSANSLI DEPOCULUK
LİSANSLI DEPOCULUK
03 Mart 2010 Çarşamba 00:00 Yazdır


2009 ürünü fındıkta serbest piyasa şartlarında uygulanmaya başlayan yeni stratejinin ne denli doğru bir tercih olduğu geçen kısa sürede anlaşılmıştır.


Artık, vazgeçemeyeceğimiz bu sistemi daha donanımlı hale getirerek güçlendirmek zorundayız. Bunun yolu da lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığının sisteme entegre etmemizle mümkün olacaktır.


Bu gerçekten yola çıkan TOBB’nin isteği ve desteği ile Trabzon Ticaret Borsası olarak,  stoklama için gerekli olan depolarla ilgili olarak mevcut durumu tespit için bir çalışma yaptık.


Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Fındık Çay Sorunları  Uygulama ve Araştırma Merkezi ile işbirliği yaparak Lisanslı Depoculuk için incelemeler ve tespitlerde bulunarak bir rapor hazırladık.


Bu raporun hazırlanmasında emeği geçen Araştırma Merkezi’nin Müdürü Prof. Dr. Asım Örem ve arkadaşları ile Samsun 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Bozoğlu’nun yanı sıra TMO, ve fındık üreten illerin Ticaret Borsası yetkililerine teşekkür ediyoruz.


Hazırlanan rapor incelendiğinde mevcut depoların fındığın istenilen ölçülerde depolanması ve korunması için yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Bu depoların bir kısmı iyileştirme ile kullanılabilecek durumda iken, bazılarının tamamen yıkılması da gerekmektedir.


Ürün borsacılığı sisteminin uygulanabilmesi için “olmazsa olmazlar” olan lisanslı depoların temini noktasında hazırladığımız raporun yararlı olacağını tahmin ediyoruz. Daha doğrusu, öyle veya böyle fındıkta serbest piyasa sisteminin sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi ve devamı için şart olan lisanslı depolar 2010 ürünü öncesinde oluşturulmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte fındık piyasasında ciddi sıkıntılar yaşanma ihtimali mevcuttur.
ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr