TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / HEDEF AVRUPA PAZARI OLMALI...
HEDEF AVRUPA PAZARI OLMALI...
27 Ocak 2010 Çarşamba 00:00 Yazdır
Fındık ticareti ile uğraşan Erol Coşkuner;

12 yaşında baba mesleği olarak seçtiği fındık ticaretini 30 yıldır yürüten borsamız üyelerinden Erol Coşkuner, bu gün gelinen noktada fındık işinin al sat ticaretinden çıkıp düşüş ve çıkışlara göre al sat yaparak ‘kazanabilirsen kazan’ durumuna geldiğini iddia etti. Bu sebepten dolayı fındık işi ile uğraşanların çoğunlukla stres ve sıkıntı içerisinde olduğuna da değinen Coşkuner, yüzde 90 civarındaki fındık tüccarlarının yaranını göremez durumda olduğunu ve emanet olan fındığı ödeme zorluğuna düştüğünü belirtti.

Erol Coşkuner’in fındık sektörüyle ilgili açıklamaları:

Fındık işi stresli..Çocuklarımı bulaştırmadım..
Biz babadan fındıkçıyız. Rahmetli babam Hasan Coşkuner zamanında deri, fındık alım-satımı ile iştigal ederdi. 12 yaşımda babama yardım etmeye başladım. 1982 yılından sonra fındık işine tamamen girdik. 1997 yılında Pazarkapı’ya geldik. Bizim sülale hep ticaretle meşgul olmuştur. Yeni nesil iş beğenmiyor ama. Bazı kalıplaşmış işleri seçiyorlar. Öyle eskisi gibi baba mesleği falan kalmadı. Gerçi bu meslekte çok stresli ve zor bir meslek bundan şüphe yok. Çocuklarımın bu mesleği tercih edip sonra da benim gibi sıkıntı, stres çekmesini doğrusunu söylemek gerekirse istemedim.

Dışımız zengin,içimiz fakir..
Fındık işi güzel iştir ama oldukça da sıkıntılıdır, streslidir. Zaten son yıllarda bu iş ticaret olmaktan da çıktı.Bu alım satımlarla para kazanılmaz. Bugün al beşe sat altıya.. Böyle ticaret mi olur? Bugün baktığınızda fındıkçı esnafının yüzde 90’ı kaybolmuş durumda.. Oysa dışarıdan bakıldığında zengin, kültürlü görünüyorlar. Eskiden bu işte itibar, saygı vardı. Şimdi bunların bir çoğunun yerinde yeller esiyor. Ama fındığın bu durumda olmasının en büyük sebebi bizim gibi esnaftır. Ne bir örgütümüz ne de kooperatifimiz var. Şunu söylemek istiyorum;  Fındık sektörü için TMO yada Fiskobirlik  kesinlikle olmalıdır. Bunlardan birisi de olsa olur ancak denge unsuru şarttır. Devlet burada bir istikrar sağlamalı, denetleme yapmalı, başıboş bırakmamalı. Kesinlikle ürün fazlası mutlak suretle atlatılmalıdır.

Fındık Bahçeleri azaltılmalıdır..
Bugün fındıkta Lisanslı Depoculuk sistemi çok net olarak  konuşuluyor. Kesinlikle doğru bir karardır. Ancak tek başına yeterli değildir ve başka kararlarla mutlaka desteklenmelidir. Fındık üretimi ve fındık bahçeleri azaltılmalıdır. İç piyasada (Türkiye içinde) işlenmiş fındığın, (kabuklu fındığın tüketimini artırmak için) KDV’sini düşürmek gerekiyor diye düşünüyorum. TMO ya da Fiskobirlik’in piyasa koşulları ve rekolteye göre fiyat açıklayarak piyasada olmasının sağlanması doğru bir bakıştır. TMO ve Fiskobirlik Devlet tarafından denetlenerek piyasada olmalıdır, olması da  gerekiyor.

Avrupa Pazarında yer bulmalıyız..
Şunu belirtmekte de yarar görüyorum; Kesinlikle fındık satamadığımız ülkelere el atmalıyız.  Örneğin;  Japonya, Güney ve Kuzey Kore, Arap ülkeleri.. Bir ara bir şeyler yapılmaya çalışıldı ama sonra nedense arkası gelmedi. Burada iş sadece Fındık Tanıtım Grubu’na ve borsalara düşmüyor. Bize de üretici, ihracatçı ve tüketici olarak görevler düşüyor. Yurt dışında yeni pazarlar aranıp TMO ve Fiskobirlik ürünlerini bu pazarlarda sergileme çalışmaları yapmalıdır. Devlet kuruluşlarının asıl faaliyetleri ise fındığı yurt dışında tanıtmak olmalıdır. Ayrıca, Lisanslı Depoculuk da bu şartlarda desteklenirse başarılı olunacağından hiç kuşkum yoktur.

Röportaj: Ömer ALTUNTAŞ

COŞKUNER İNŞAAT TAAH.NAKL.TİC.LTD.ŞTİ.
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr