TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / GÜNEY AFRİKA’DA DA FINDIK TANITALIM..
GÜNEY AFRİKA’DA DA FINDIK TANITALIM..
04 Ocak 2010 Pazartesi 00:00 Yazdır
Fındık Tüccarı iki kardeş :
Osman ve Temel Sofuoğlu


Çok meşakkatlidir fındık işi.. Bu güne kadar zengin olanı görülmemiştir.. Hele ortaklık.. Bir çok işte ortaklık fazla ömür sürmez. Gün gelir bir yerde makineler stop eder.. Güven apayrı bir şeydir.. Hele fındık işinde.. Araklı’da iki kardeş yıllardır omuz omuza vererek fındık ticaretiyle uğraşıyor. Hem de bu yazdıklarımıza inat bir anlayışla.. Güven dersen on numara.. Ortaklık dersen gönül ortaklığı. Zenginlik mi? Onlar gönülden zengin..

Borsamız üyesi Araklı’nın Pervane Köyü’nden iki kardeş Osman ve Temel Sofuoğlu ile fındığın dünü-bugününü konuştuk. İşte iki kardeşin sektörle ilgili görüşleri:

Değişimin büyüğü 2004 yılında oldu…
14 yıldır fındık işiyle iştigal ederiz. Bu zaman zarfında çok şeyler değişti. En büyük değişim 2004 yılında  yaşadığımız kara don afetinde oldu. Sonra TMO piyasaya girdi fındık bundan son derece etkilendi. Dengesiz fiyatlar ister istemez oluşurken, esnafta da tutarlılık kalmadı. İş prensibi kayboldu.

İlkemiz dürüst ticaret..
Bizim asıl mesleğimiz bakkalcılıktı. Ama bu işe başlarken de önceden de tek ilkemiz vardı o da dürüst ticaret ve temiz iş. Müstahsile ve çalıştığımız firmalara hep güven vermeyi hedefledik. Önemli olan çok mal alıp satmak değildir. Devamlı satış yapmak önemlidir. İnsanların güvenini sağlamak önemlidir. İçimizde çok arkadaşımız ekonomik sıkıntı yaşadı. İnişli çıkışlı zamanlarımız oldu. Fındık sektöründe esnaf sayısı oldukça arttı. Rekabet elbette oldu ama bu kez de kazançlar düştü.

Fiyat serbest piyasa koşullarında olmalı..
Fındığın fiyatı arz talep meselesine bağlıdır. Bizce fiyatı serbest piyasa koşullarına göre belirlenmeli. Bu yıl fındık olmadı. Şu anda havalar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. İklim bozuklukları nedeniyle zamanında 2004 yılında don olayı yaşadık. Çok büyük zayiatlar vermiştik. Eğer yine böyle bir afet olursa fındıkta sıkıntı yaşanabilir diye düşünüyoruz. Püsküllere bakıldığında eğer bu aşılama tutarsa rekolte beklenenin üzerinde olabilir. İnşallah doğal afet yaşamayız da fındık bol olur. Şu anki görüntüye bakarsak yarı yarıya görünüyor.

Dünya Kupası bizim için şans..
Fındığımızı geliştirip tanıtmak zorundayız. Bunun için sağolsun Ticaret Borsası Yönetimi iyi çalışmalar yapıyor. Ama bunları daha da geliştirmek lazım. Örneğin önümüzde Güney Afrika’da yapılacak bir Dünya Kupası var. Yine 2011 Olimpiyatları var. Bunlar bizim için büyük şans. Türkiye’deki fındığa Avrupa’da Pazar bulamazsak bir işe yaramaz. İç tüketimde ihtiyaç yok. Ne yapıp edip fındık pazarını geliştirmeliyiz. Fındığımızı, fındıklı ekmeğimizi, fındık yağımızı tanıtmalıyız. Eğer bizim fındığımız Avrupalının elinde olsaydı bu gün çok farklı yerlerde olurdu.

FTG tanıtıma önem vermeli..
Fındık Tanıtım Grubu’nun işi fındığı tanıtmaktır. Öyle gazetelere boy boy ilan vererek  milleti germek hiç hoş olmadı. Tanıtıma daha da önem versinler. Bazı milletvekillerimiz gündem dışı konuşup kendilerince gündem yarattılar. Bu da fındığı bir hayli etkiledi. Fiyat istikrarını bozup fındığın geleceğiyle oynadılar. İnsanları zor durumda bıraktılar.

Futboldan rant sağlanmamalı..
Birazda konunun dışına çıkacak olursak elbette boş zamanlarımızda müzik dinleriz. Kulağa hoş gelen her türlü müziği dinleriz. Eskiden boş zamanımız olmazdı ama artık var. Sinemaya, tiyatroya gidiyoruz. Bir şekilde deşarj olmak zorundayız. Spor konusu olunca insanın aklına hemen Trabzonspor geliyor. Çünkü bu şehirde Trabzonspor bir markadır. Olmazsa olmazımızdır. Ama gidişat iyi görünmüyor. Bir kere büyüklerle mücadele edebilmemiz için iyi bir yönetim ve iyi bir kadroya ihtiyacımız var. Şu anki yönetim ve kadro yapısı ile işimiz çok zor görünüyor. Birde siyasiler Trabzonspor’un üzerinden ellerini çekmeli. Futbolcu üzerinden rant sağlanmamalı.  Şenol hocanın takıma gelmesi bir hava getirecek bundan şüphemiz yok. İnşallah ikinci yarıda daha iyi sonuçlar alırız. Çünkü futbol iyi oyundan çok sonuç oyunu olmaya başladı.


Röportaj: Ömer ALTUNTAŞ

ÖMER OSMAN SOFUOĞLU - Meclis Üyesi
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr