TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / GÜLVERENLİ ÇOCUKLAR FINDIK İSTİYOR!
GÜLVERENLİ ÇOCUKLAR FINDIK İSTİYOR!
04 Ocak 2010 Pazartesi 00:00 Yazdır


“Trabzonspor’un resmi yiyeceği; Finduk”
  sloganı ile futbolcular tribünlerdeki seyircilere borsamızın hazırladığı fındık paketlerini atıyorlar.


Trabzonspor-Fenerbahçe maçındaki görüntüleri televizyonlardan izleyen Erzurum’un Şenkaya ilçesine bağlı Gülveren Köyü’nün çocukları da öğretmenleri Kamil Kurultak’a, “Öğretmenim fındık nedir?” diye soruyorlar.Öğretmen Kamil Kurultak’da bunun üzerine basın yayın organlarından edindiği bilgilerle bize mesaj atıyor:“Çalıştığım köydeki çocukların çoğu fındığı tanımıyorlar. Hiç yememişler. Sizden isteğim, eğer uygun görürseniz, 53 öğrencinin bulunduğu okulumuza fındık göndermenizdir.”


Bizde yani Türkiye’de üretilen fındığın yüzde 10’unu temin etmesine rağmen, fındık ticaretinin yüzde 35-40’ını elinde bulunduran Trabzon’daki Ticaret Borsası olarak gereğini yerine getirdik, sadece çocuklara değil, tüm köylüye fındık gönderdik.


Borsamız fındıkta yüklendiği sorumluluk nedeniyle uzun yıllardan beri “Kaliteli Fındık Projesi” ile birlikte “Fındık Tanıtım Projesi”ni de uyguluyordu zaten.. Buna geçtiğimiz yıl Fındıklı Ekmek Projesi de dahil edilmişti.


Buna, üyelerimize her yıl verdiğimiz geleneksel hediyemizi 2010 için fındık yağı ve yeşil çayın yer aldığı paket şekliyle de farklı bir destek daha verdik.


Gülveren köyünün çocuklarının fındık isteği, “çok üretip, az tükettiğimiz” bu ürün  için özellikle kendi içimizde yeterli tanıtım yapamadığımızın da bir göstergesidir.


Bu alanda akla gelen ilk isim olan Fındık Tanıtım Grubu’na tüm sorumluluğu yüklemek de doğru değildir. Tabidir ki, en büyük sorumluluk FTG’ye aittir. Ancak, fındıkla iştigal eden başta borsalar  ve elinde önemli miktarda stok bulunduran TMO olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar, hatta kişilerin bile tanıtımla birlikte tüketimi arttırmak için çaba göstermesi gerekmez mi?Mutlaka gerekmektedir.


Hatta, bu çabaları gösterirken, aceleci olmamak, sabırlı ve uzun soluklu çalışmalar yapmak gerekir.
Çünkü, fındık zorunlu bir tüketim maddesi değildir. Ama, sağlığa olan katkıları nedeniyle de herkesin tüketmesi gereken bir gıda maddesidir.


Bunun için, herkesi Trabzon Ticaret Borsası’nın uyguladığı projeler gibi fındıkta kalite, üretim ve tanıtımı arttırıcı çalışmalara zaman ve para ayırmaya davet ediyoruz.


Bugün Erzurum’un Gülveren köyü çocukları, yarın Denizli’nin, Urfa’nın, Edirne’nin, Konya’nın kiler..


Şunu unutmayalım: Fındığı yemek herkesin hakkıdır..
ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr