TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / GEÇMİŞTEN BUGÜNE BORSAMIZ
GEÇMİŞTEN BUGÜNE BORSAMIZ
Yazdır
İletişim formu aracılığıyla istek ve önerilerinizi bildirebilirsiniz.
Adınız Soyadınız :

E-Posta Adresiniz :

Mesajınız :Tarihin en eski kentlerinden birisidir Trabzon..


Bulunduğu coğrafyada jeopolitik konumu nedeniyle, her dönemde “önemli” olmuştur.


Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde bulunması ise bu kentin geçmişi ile bugünü arasında köprü kurulmasını sağlayan en önemli olgulardan biridir.


Bu olgunun temelinde de ticaret yatmaktadır. Trabzon için geçmişte ve günümüzde bir tanımlama yapılacak olunacak ise “Ticaret Kenti” denilmesi en doğrusudur.


16 Haziran 1909’da Osmanlı Devleti Dahiliye Nezareti’nin şu yazısı Trabzon’un ticaretteki gerçeğine işaret ederken, bundan  19 yıl sonra 3 Haziran 1926’da Trabzon Ticaret Borsası’nın da kuruluşunun temelini atmıştır denilebilir.


Borsamızın kurulması fikrine öncülük etmesi nedeniyle Trabzon Sancaktarlığına gönderilen bu yazıyı hatırlatmak isterim:   


“Trabzon’un Karadeniz’in en mühim şehirlerinden biri ve Erzurum yolunun başlangıcında önemli bir ticaret limanı olması sebebiyle, lâyık olduğu gelişmeye ulaşmak üzere bir zahire borsası kurulması Trabzon Vilayet Meclisi’nden talep edildiğinden, bunun için hükümetin izni gerektiği ve izin çıktığında İzmir’de kurulmuş olan borsanın nizamnâmesi uygulanmak üzere gereğinin yapılması..”Cumhuriyet ile birlikte özellikle fındık ticaretinin artmaya başlaması Trabzon’u ve de dolayısıyla borsamızı önemli kılmıştır.


Fındık ilgili rakamlar irdelendiğinde Trabzon’un hemen hemen her dönemde ticarette, özellikle de ihracatta en ön planda olduğu anlaşılacaktır. 84 yıl öncede böyleydi, 1950’li yıllarda da böyleydi, bugün de öyledir.


Trabzon Ticaret Borsası, başta fındık olmak üzere zirai ürünlerin ticareti ve bu ticaretin gelişmesi için müteşebbisleriyle bıkmadan usanmadan çaba sarf eden bir anlayışı kurulduğundan bugüne değin taşımış, bundan sonra da taşımaya devam edecektir.


Bunu yaparken, borsa olarak kalkınma hareketini bir bütün halinde ele alıyor, ekonomiyi sosyal hayattan ve kültürden ayrı tutmamaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, kalkınmanın tarifi sadece ekonomik olarak zenginleşme ile yapılmıyor.


Bu düşünceyle, borsamıza şimdiye kadar hizmet edip ebediyete göçenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara teşekkür ediyoruz.

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr