TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / FİSKOBİRLİK AYAKTA KALMALI...
FİSKOBİRLİK AYAKTA KALMALI...
02 Aralık 2009 Çarşamba 00:00 Yazdır
Trabzon’un Derecik ilçesindeki  Fiskobirlik Müdürü Engin Şahin, kooperatifin artık profesyonel yöneticiler tarafından idare edilmesi zamanının geldiğini belirterek, deposu ve binası kirada olanlardan başlamak üzere yakın kooperatiflerin sayısının azaltılarak küçülmeye gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Şahin’in fındık piyasası ve Fiskobirlik ile ilgili görüşleri:

Çiftçimizin çilesi bitmez…
Yıllardır tarım ürünlerinin üretilmesinden pazarlanmasına kadar yaşanan sıkıntıları, çiftçilerimin çektiği çilelerin nedenlerini anlamış değilim. Özellikle Ülkemizin petrolü fındıkta yaşananlar ve yapılan yanlışlıklar bu ürünün muhataplarını derinden yaralamıştır. Çiftçilerimiz artık bir yıl boyunca kazanacağı fındık bedelini günlük olarak düşünmeye, geleceğini ise “ O zaman gelsin bakarız” olarak görüyor.  Öyle bir hale geldik ki, ailemizin geçim kaynağı ve yöremizin alternatifsiz ürünü olan, insan sağlığına çok faydalı bu ürün üzerinde oynanan rant kavgaları ailelerimizi ve ülkemizi derinden yaralıyor. Eğer acil müdahale edilmezse korkarım gelecekte bu yara katlanarak büyüyecek.

Okumuş tarım çiftçileri desteklenmeli...
Ülkemizin bugün en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor. Genç nüfusumuz fazla olunca bu sorunda git gide artıyor. Çocuklarımız üniversiteyi bitirince işsizlik korkusuyla yaşıyor, sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlık duyuyor bu durumda toplum da haliyle huzursuz oluyor. O halde yapılması gereken nedir? Elbette tarıma daha fazla bütçe ayrılmalı ve okumuş tarım çiftçileri desteklenmelidir. Şimdiye kadar tarımı sadece okuyamayanların mahkumiyetini görmekteyken ve bilinçsiz tarım yapılırken, bundan sonra üniversite mezunu çiftçilerimizin bilinçli tarım yaparak ülkemiz ekonomisine çok daha fazla girdi sağlayacakları da bir gerçektir. Eğer fındık ve diğer tarım ürünleri desteklenir, sosyal güvenceleri de sağlanır ise işe giremeyen, maddi imkansızlık yüzünden iş mesleği üzerine iş yeri açamayan üniversite mezunları da işsizlikten kurtulmuş ve geçimlerini tarımdan sağlamış olurlar.

Bölgenin yapısına uygun ürünler yetiştirilmeli...
Bu güne kadar hep fındıkta yaşanan sorunların başında üretim (arz) fazlalılığının geldiğini, bu sorundan kurtulmak ve arz-talep dengesini sağlamak için önce makineli tarıma elverişli alanların ve hazine arazilerine dikilen fındıkların sökülmesi, sonra da dikimlerinin artmaması için önlem alınmasının gerekliliğini söyledik. Fındığın Ordu, Giresun ve Trabzon ile birazda coğrafi yapı itibariyle Artvin yörelerinde üretilmesinin diğer bölgelerimizde de o bölgenin iklim ve coğrafi konumuna uygun ürünlerin yetiştirilmesi için destek olunmasının şart olduğundan bahsettik. Böylece arz fazlası ürün sorunu ortadan kalkacak, diğer yöredeki çiftçiler başka ürün ekerek kazanç elde edecek, tarım daha da yaygınlaşacak. Bunları yıllardır söyledik durduk. Bu gün ise bazı ülkelere fındık dikimi için teşvik verilmesi, ileriki yıllarda ülkemizde sökülen ürün kadar diğer ülkelerde dikileceği ve dünya üretiminin aynı olacağı bir realitedir. Amaç, Türkiye’nin elindeki tekel gücünü kırmaksa bu uzmanlarımızca araştırılmalı ve önlemi geç olmadan alınmalıdır.

Fiskobirlik ayakta kalmalı...
Ancak her ne olursa olsun Hükümetimizin almış olduğu söküm ve teşvik strateji kararını önceki yıllarda olduğu gibi desteklemekle beraber, bu strateji Fiskobirlik ile desteklenirse üreticimiz ve ülkemiz ekonomisi açısından daha da faydalı olacağı kanaatindeyim. Bu stratejik üründe piyasa rekabetsiz olmamalı. Fiskobirlik desteklenmeli ama aynı zamanda denetlenmelidir de. Yıllardır üreticisinin yanında olmuş, üreticisini ezdirmemiş olan denge unsuru bu kurum dimdik ayakta kalmalı. Güçlü olmalı ki, çiftçimizin yüzü gülsün. Onun için tüm çiftçilerimize düşen görev bu kuruma sahip çıkmalarıdır. Gerçi teşekkür edip onlarla helalleşmek bizim baş görevimizdir. 3 yıldır ürettiği ürününün parasını alamayıp bu güne kadar da kimsenin yakasına yapışmayan vefakar, sadakatli, fındık üreticisinin desteği takdire şayandır. Bu gün gelinen noktada anlaşılmıştır ki; “Dere gider kumu kalır” sözü gerçekleşmiştir. Üreticimiz elinden geleni yapmıştır. Her şeyin geçici olduğu ortaya çıkmıştır. Kalıcı olan Fiskobirliktir. Elinde fındığı olup satmayan vatandaşımız Fiskobirliği ayağa kaldırma çabasındadır. Günde 10 ton fındık alıyoruz. Sağ olsun vatandaşımız bize sahip çıkıyor. Bu gün 1 kg fındığı olmayan ya da 100 m2 fındık bahçesi olmayan insanlar fındığı savunamazlar. Gelinen noktada Fiskobirlik’ten rahatsız olanlar fındık üreticileri değil dışarıdaki bazı kişilerdir. Bizim amacımız, bu kurumun güçlenmesi ve dolayısıyla çiftçimizin daha fazla kazanmasını sağlamaktır.

Çiftçi kazanırsa Türkiye kazanacak...
Amaç, tarımda dayanışma ve fındık üreticisinin desteklenmesi olduğuna göre; Devlet, kooperatif ve ticaretçiler el ele vermeli ve güç birliği yapmalıdır. Yani Kamu Sektörü ile Özel Sektörün yan yana çalışma gayretleri kooperatiflerle daha da gelişmekte ve bütünleşmektedir. Kooperatiflerin herhangi bir politik sistemle ilgisi yoktur. Tek hedef daha fazla Pazar araştırılması yapılmasıdır. Amacı fındık üreticisinin sorunlarının, bizzat çiftçiler tarafından, tam bir demokratik anlayış içinde hür ve serbest iradeleri ile yapacakları katkılarla çözüme yardımcı olmaktır. Çiftçimiz kazanırsa ülkemizde kazanacaktır. Her ne sebeple olursa olsun üreticimiz kendi malı olan kooperatiflerine mutlaka sahip çıkmalıdır.

Röportaj: Ömer ALTUNTAŞ


Engin ŞAHİN - Derecik Fiskobirlik Müdürü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr