TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / FINDIKTA ÜRÜN KAYBI ASGARİYE İNECEK
FINDIKTA ÜRÜN KAYBI ASGARİYE İNECEK
10 Mayıs 2016 Salı 14:27 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası tarafından, “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” nin uygulanmaya başlaması ile gündeme gelen ve kabul gören yaşlı bahçelerin yenilenmesi için üreticilerin fidan ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda adımlar atılıyor.

Doğu Karadeniz’de yaşlı bahçelerin sökülerek yeniden dikilmesi aşamasında mevcut bahçelerden söküm yapılarak gerçekleştirilen dikimlerde fidanın kurumu ihtimalinin oranı yüksek olunca, sorunun tüplü fidan (kökü toprakta) şekliyle çözülme için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlıklara başlandı.

Giresun’da bulunan Fındık Araştırma İstasyonu’nca uygulanan fidan yetiştirme çalışmalarına, borsalar ile özel sektörde destek veriyor.

Gerçek yenilemenin dalların kesilmesi ile değil de kök yapısının değiştirilmesi şekliyle olabileceği gerçeğinden hareketle tüplerde ve saksılarda 3-4 yaşına kadar yetiştirilen fidanlar, üreticinin bahçesinde yaptığı yenileme sonrasında ürün almada yaşacağı zaman kaybını da asgariye indiriyor. Bu durumda, bahçesine tüplü fidan diken üretici 4-5 yıl sonra, ürün almaya başlıyor.

Trabzon Ticaret Borsası’nın verim ve kaliteyi arttırma projelerine destek veren Ferrero firması da Fındık Fidanı Üretim Merkezi’ni hayata geçirdi.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, borsanın fındıkta kalite ve üretim geliştirmesine yönelik yapılan çalışması kapsamında, ağaçların gençleştirilme çalışması yaptıklarını belirterek, “Bunun yanında budamanın yüzde 30 gençleştirme olduğunu üreticilerimize anlatıyoruz. Projeye katılan insanlar oluyor ancak fide temininde zorluklar yaşanıyor. Bizim uyguladığımız fındıkta gençleştirme ve kalite artırma projesinin aynısı Ferrero ve Oltan Gıda tarafından da uygulanmakta. Bize gerektiği zaman finans olarak yardımcı oluyorlar. Ferrero’nun imkanları daha fazla olduğu için fındıkta tüplü fidancılık işlemini yapıyorlar. Üreticiler bunlardan alıp bahçelerini yeniledikleri zaman bekleme süreleri çok daha az oluyor” dedi.

Ticaret Odası tarafından verilen fidelerin 1 ya da 1,5 yaşında olduğunu, bunların ürün vermesi içinse 4,5 yıl beklemek gerektiğine dikkat çeken Köleoğlu şöyle konuştu:

“Üreticiler, fidecilik uygulamasında 4 sene sonra çok iyi duruma gelecekler. Bu projeye katılıp da bahçelerini yeniledikleri zaman kendi bahçelerini sökecekler. Buralardan aldıkları fideleri olduğu gibi dikip zaman kaybı yaşamamış olacaklar.

Bunu insanlara göstermemizin sebebi; Türkiye’de gerçek anlamda tüplü fındık fideciliğine bir ihtiyaç olduğudur. Bunun da bir şekilde uygulanması gerekiyor. Tarım İl Müdürlüğü bu işin işine sokularak, sertifikalı fidancılık yapılırsa kaliteli ve daha fazla ürün yetiştirme imkanına sahip oluruz”.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr