TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / FINDIKTA REKOLTE 600 BİN TON OLUR...
FINDIKTA REKOLTE 600 BİN TON OLUR...
30 Haziran 2010 Çarşamba 00:00 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Üyesi Sait Berber günümüzde fındık ticaretini menkul kıymetlerin işlem gördüğü borsaya  benzeterek,  “Bir günde zengin olduğun gibi, bir günde fakirleşebilirsin de” dedi.

Berber, buna rağmen 30 yıldır fındık işiyle iştigal ettiğini belirterek, “Yeniden dünyaya gelsem yine ticaret yapardım ve bu da fındık işi olurdu” diye konuştu.

Çarşıbaşı’nda Berberoğlu Ticaret Tarım Ürünleri adı altında fındık ticareti yapan Sait Berber’in sektörle ilgili görüşleri:

Önceleri kârlı idi; şimdi sıkıntılı…

Fındık ticareti çok zahmetli olduğu gibi sıkıntılı, stresli ve zaman zamanda bereketli bir iştir. 30 yıldır bu işle uğraşıyorum. Babadan fındıkçıyım diyebilirim.  Önceleri bu iş daha kârlıydı. Şimdilerde bu ticaret az kârlı bir iş olmaya başladı. Günümüzde benzetme yapacak olursak daha çok borsaya benzer. Nasıl ki bir bakmışsın zengin olmuşsun sonra birden tepe taklak aşağı inmişsin. Sağı solu hiç belli olmaz. Ama yine de şunu söyleyebilirim: Bu işi seviyorum. Yeniden dünyaya gelsem yine ticaret yapardım ve bu da kesinlikle fındık ticareti olurdu.

Destekleme olmalı…

Fındıkta istikrarlı bir piyasanın oluşması için Doğu illerine ( Trabzon, Giresun, Ordu) daha çok destek verilmeli diye düşünüyorum. Destek en fazla fındığın ana üretim bölgesine, yani Ünye’nin doğusuna verilmelidir. Diğer kesimlere, yani orta ve Batı Karadeniz’e daha az verilebilir. Doğudaki dikim alanları hem daha dar hem de kişi başına düşen hektar daha az. Tabi destek verilmeli derken ürüne destek verilmesini kastediyorum.  Çay üreticisine verildiği gibi. Öteki türlü dönüm başı verilen para çiftçinin beyanına göre veriliyor. Öyle çiftçiler var ki, Devlete katkısı olmadan para kazanıyor. Burada ürüne destek verilmiş olunursa hem Devlet açısından daha karlı olacağı düşüncesindeyim.

Ekim alanları sökülmesin...

Türkiye’deki ekim alanlarının sökülmesi konusunda şüphelerim var. Türkiye’deki alanları daraltılıp başka ülkelerin ekim alanlarının artmasına sebep olmamalıyız. Bunun yolu da hükümetlerin çiftçileri desteklemesinden geçiyor. Söküleceğine çiftçi daha çok desteklensin. Ayrıca Avrupa’daki fındık piyasasını da elimizde tutmalıyız diye düşünüyorum.

Rekolte 600 bin ton civarında olur…


Fındık bahçelerine baktığımızda bu sezon fındığın bol olacağı görünüyor. Tahmini rekolte 600 milyon civarında olur. Fiyatın da 4 ila 5 Tl arasında açıklanacağı kanısındayım. Tabi bu verdiğim rakamlar Giresun kalite rakamlarıdır.

Fındıklı Ekmek Projesi sürecek…


Trabzon Ticaret Borsası geçen yıl Mayıs ayında Fındıklı Ekmek Projesini hayata geçirdi. Bence çok önemli bir proje... Burada borsa üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Bizlerde kendi bölgelerimizde fındıklı ekmeği yaygınlaştırmak için çalışmalar gerçekleştirdik. Ama bizim fırıncı esnafımız biraz tembel ve beleşe alışmış. Tüketim konusunda vatandaşımız biraz kararsız kaldı. Daha çok çalışmamız lazım. Örneğin Üniversite, hastane ve okullarda promosyon yapılabilirdi. Hala daha bu şansımız var aslında. Fındığı sadece dalından toplayıp, kurutup satmak değil iş. Bir şekilde fındığın tüketimini artırmak için herkes bir şeyler yapmalı. Borsa olarak fındıklı ekmek projesinin sonuna kadar takipçisi ve destekçisi olacağız.


Sait BERBER Kimdir?


1965 yılında Çarşıbaşı’nda doğdu. Lise mezunu. 30 yıldır fındık işiyle uğraşıyor. 2 yıldır TTB Meclis Üyesi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Çarşıbaşı Belediyespor Altyapı Sorumlu Yöneticisi. En büyük hobileri müzik dinlemek, seyahat etmek ve spor yapmak. Yöresel müzik vazgeçmezleri arasında yer alıyor. Futbol ve Basketbol en büyük tutkuları arasında. Trabzonspor Basketbol takımının hiçbir maçını kaçırmayacak kadar da fanatik bir basketbol taraftarı. Evli 3 çocuk babası.
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr