Anasayfa / HABERLER / FINDIKTA KÜLLEME HASTALIĞI İLE MÜCADELE
FINDIKTA KÜLLEME HASTALIĞI İLE MÜCADELE
02 Mart 2017 Perşembe 02:43 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trFındıkta verim ve kaliteyi olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelen külleme hastalığına karşı geçen yıl başlatılan mücadele çeşitli yol ve yöntemlerle sürdürülüyor.

Hastalıkla mücadele konusunda Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılan çalışmalara son olarak fındık üretilen illerde uydudan yayın yapan yerel televizyonlar kanalıyla üreticileri bilgilendirici ve uyarıcı kısa filmler ile spotların yayınlanması da eklendi.

KFMİB tarafından Giresun'daki Fındık Araştırma Enstitüsü uzmanlarından yararlanarak hazırlanan 2 ayrı görüntü Mart ayı süresince televizyonlardan yayınlanarak, üreticilerin mücadeleye teşvik edilmesi ve bunu nasıl yapacakları konusunda bilgilendirilmeleri sağlanacak.

Fındıkta Külleme hastalığı ile mücadele konusunda geniş kapsamlı ilk toplantı 25 Ekim 2016 tarihinde Trabzon Ticaret Borsası tarafından organize edilmişti.

Fındıkta Külleme Çalıştayı adı altında toplantıya sektörün tüm tarafları ile akademisyenler katılarak görüş bildirmiş, sunum yapmışlardı. Aynı toplantının benzeri daha sonra Düzce'de de gerçekleştirilmişti. Külleme Hastalığı ile ilgili bilgiler ve sunumlar tek kitapçık şeklinde rapor haline getirilerek, çözüm önerileri ile birlikte Devletin ilgili kuruluşlarına sunulmuştu
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr