Anasayfa / FINDIK TARIM TAKVİMİ / FINDIK TARIM TAKVİMİ / EKİM 2015
FINDIK TARIM TAKVİMİ / EKİM 2015
30 Eylül 2015 Çarşamba 10:40 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trFındıklar toplanıp, harman alınmış, çoğu üretici Pazar götürüp bir yıllık emeğinin karşılığını da elde etmiştir.

Sıra gelecek yılın ürününü daha da artırmaya, en azından devam ettirmeye gelmiştir. Çünkü Ekim ve Kasım ayları gelecek yıl ürününe hizmet etme aylarıdır.

Bunun için de budamaya önem verilmelidir. Öncelikle fındık dalları ayıklanmalı kurumuş, kırılmış veya verimden düşmüş dallar hatta ocaklar çıkarılarak yerleri yeni gen kök sürgünlerine bırakılmalıdır. Bu arada gereksiz kök sürgünleri de ayıklanmalıdır.

Öte yandan kışlık gübre adı verilen fosforlu ve potasyumlu gübrelerin toprağa verilme zamanı da Ekim-Kasım aylarıdır. Genellikle 3 yılda bir verilen fosforlu gübrelerde, ocakların çevresinde dal izdüşümüne (dalların altına) gelecek şekilde 10-15 cm derinlikte açılacak 20-30 çukura atılarak kullanılmalıdır.

Yine Mayıs böceği larvaları ile ilaçlı mücadele de Eylül-Ekim aylarında yapılır Bunun için 50 x50 cm’lik çerçeve ile bahçenin az görülen 16 ayrı yerinde işaretleme yapılır. Buralar 25cm derinliğinde kazılır bir örtü üzerine alınan toprak incelenerek 1cm de (çerçeve alanı) 3 adet larva varsa toprak ilaçlaması yapılmalıdır.

Unutmayınız ki; gübreleme, rastgele aldığınız gübreyi gelişigüzel toprak yüzeyine saçmakla olmaz. Gübreleme, yapılan toprak veya toprak tahlilleri sonucunda toprağınızın ihtiyacına göre saptanarak tavsiye edilen gübreyi, belirtilen miktarda, önerilen zamanda ve şekilde vermeyle olur.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr