Anasayfa / BASINDAN / FINDIK İHRACATCILARIMIZIN ZORLUKLARINI ANLAMAK
FINDIK İHRACATCILARIMIZIN ZORLUKLARINI ANLAMAK
16 Temmuz 2014 Çarşamba 10:12 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trÜlkemiz fındık ihracatının sürdürülebilir bir şekilde öncelikle 300.000 ton/iç seviyesine ulaşması ,yurt içi tüketimin 100-120.000 ton /kabuklu olarak gerçekleşmeye başlayarak ülkemiz fındık piyasalarının istikrarlı bir halalmasını ve sektörün her geçen gün büyüyerek ülkemize daha fazla döviz ve istihdam yaratmasını ülkemiz adına temenni ediyoruz. 

Ülkemiz de ihracatımızı,üreticimizin tüm kesimlerin kazanmasını yüzlerinin gülmesini istiyoruz.İhracatımızla üreticimizin arasını açacak bozacak tüm girişimlerden tüm kesimler uzak durmalı, Ziraat odaları ve ihracatcılarımız el ele kol kola olmalıdır.Bunu hep beraber başarabiliriz.Kötüleme ve suçlama politikaları son bulmalıdır. Türk Fındık ihracatcısı ülkemiz fındığını dünya’nın 130’dan fazla ülkesine ihraç eden sanayi kuruluşlarında 50 ile 500 arası işci çalıştıran toplamda 50 bin aileye iş,aş olan ülkemize 2 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlıyan ihracatcılarımızı yaşadığı zorluklara nedense değinilmez.

İhracatcı lehine konuştuğunuzda sanki üreticiyi yalnız bırakıyorsunuz gibi yanlış algılar maalesef fındık sektöründe oluşmuş. Fındığı savunmak demek fındık ihracatcısını kötülemek’den geçmemelidir. Yaşadıkları zorlukların altını çizmek yerine çıkan fındık fiyatlarını ihracatcıya bağlamayız. Ancak algı olarak düşen fındık fiyatlarından ihracatcıları sorumlu tutarız. Sezon içerisinde devamlı olarak fındık ihracatcıları hedef alınır. 

Dalda ki fındığın ucundaki Çotanağa hayat veren değerlenmesini sağlayan Türk fındık ihracatcıları çok cirolara yapmalarına rağmen %1-1,5 gibi düşük kâr marjıyla devamlı sanayi kuruluşlarına yatırım yapmak her ay düzenli ödemeler yapmak sanayi kuruluşlarını çalıştırmak için yeterli hammaddeyi işlemek zorundalar. Bugün bulundukları sektörde sadece işci kıdem tazminatları sektörden çekilmek isteseler her birinin 4-5 milyon TL tutmaktadır. İhracatcı ve üretici kesimi tüm sektör aynı gemidedir. İhracatcıların önünde görevleri olmamasına rağmen yaşlı fındık dallarının gençleştirilmesi, bitki besleme, dondan korunma yöntemleri, fındık yeşil kokarcası, harmanlama, kurutma ve aflatoksin, çocuk işciliği, iyi tarım uygulamaları ve izlene birlik gibi önemli sorunlar durmakta. Bu gelişmelere birde sanayi kuruluşlarımıza ve ihracatımıza gerekli olan fındık rekoltesinin oluşması derdi vs. devam ediyor.

Sonuç olarak Türk fındık ihracatcımız ve fındık üreticimiz bizler için hep değerlidir, değerli kalacaktır. İhracatcımızı da anlamalı üreticimizde güçlü kılmalıyız. Üreticimiz güçlü olsun diyerek sürekli 2015 ödemelerinin 2014’de yapılmasını gündem de tutuyoruz. İhracatcımız ve üreticimiz yeni dönemde sık sık bir araya gelmelidir. Çünkü Fındık sektörü büyük bir ailedir.

 

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr