TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIK İÇİN BÜTÜNLÜK İSTİYORUZ...
FINDIK İÇİN BÜTÜNLÜK İSTİYORUZ...
02 Aralık 2016 Cuma 02:00 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr"Bir elin nesi var iki elin sesi var" gerçeğinden hareketle, Trabzon Ticaret Borsası olarak, en önemli tarımsal ihraç ürünümüz olan fındık için başlattığımız seferberliği, hemen hemen her konuda tüm kesimlerle işbirliği yaparak sürdürüyoruz.

Bu fındığın tanıtımından, ekmeğin içine konularak tüketiminin arttırılmasına, Trabzonspor ile işbirliği yapılarak reklamının yapılmasına, oradan bahçelere inilerek verim ve kalitenin yükseltilmesi için projeler uygulanmasına kadar her aşamada bu tercihle, yani sektörün tüm taraflarıyla birlikte olma şekliyle devam etti, ediyor, edecek.

Çünkü, biz üretimden tüketime kadar halkalardan birinde eksiklik olması halinde zincirin bozulacağını, en azından işlevini istenilen gibi yerine getiremeyeceğini iyi biliyoruz. Onun için de "topyekün kalkınma ve birlikte hareket" diyoruz.

Bunlardan birisi ve hem bugün hem de gelecek için çok büyük bir tehlike arz eden fındıktaki külleme hastalığının bahçelerde yaygınaşmasını ele almak oldu.

İnce eleyip sık dokuyup, Türkiye'nin dört bir yanını tarayıp, herkes ile istişare yaparak fındık sektörü ile ilgili tüm kesim ve kişilerin katılımı ile Fındıkta Külleme Çalıştayı'nı gerçekleştirdik.

Lokal mücadelelerle ele alınan, ancak bu tür tercihlerle hiç bir sonuç alınamayacağı bilinen külleme ile ülke genelinde, devlet politikası şekliyle bir mücadelenin başlatılması için düğmeye bastık. Konu ile ilgili tüm tarafların görüşlerini aldık. Bilim adamlarının sunumları ile birleştirdik. Şimdi DOKA'nın desteği ile kitap halinde raporluyoruz. Bu raporu Ankara'da TOBB Başkanı Sayın Hisırcıklıoğlu'nun himayesinde yapılacak bir buluşma ile devletin ilgili ve yetkili kademelerine ulaştırıp, mücadelenin şekli ve şemaline de katkı sağlayacağız. Bu konuda başta fındık üreten iller olmak üzere siyasetçisinden sivil toplum örgütü temsilcisine, üreticisinden ihracatçısına kadar herkesten azami katkı bekliyoruz.

Çünkü, Türk fındığının geleceğini de tehdit eden bu hastalığın kökünü kazıyamaz isek, Dünya piyasalarındaki hakimiyetimiz tartışılmaya başlanacak bir tabloya doğru yol alacaktır. Böyle bir olumsuz tablo ile karşılaşmamak için herkese göreve çağırıyoruz.

Şükrü Güngör KÖLEOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr