Anasayfa / BASINDAN / FINDIK HALEN!.. / ZAFER ÇAMALTI / KARADENİZ GAZETESİ
FINDIK HALEN!.. / ZAFER ÇAMALTI / KARADENİZ GAZETESİ
06 Ocak 2015 Salı 11:07 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından hazırlanan rapora göre; dünya fındık üretim ve ticaretinin büyük kısmını elinde bulunduran Türkiye, dekar başına alınan fındık miktarında birçok ülkenin gerisinde yer alıyor/muş.

Rapora göre; Türkiye’de ki fındık üretim alanı 700 bin hektarın üzerinde olmasına rağmen, yıllık üretim 400 bin ile 900 bin ton arasında dengesiz bir şekilde seyrediyor. Son 10 yılın ortalama üretim rakamı 600 bin ton olurken, dekar (dönüm) başına üretim ancak 80-90 kg olarak gerçekleşebiliyor. Oysa bu miktar bundan 15-20 yıl öncesinde 100 kilo altına hiç inmezken, ortalama üretim miktarı da 120-130 kilo civarında seyrediyordu. Dünyada ise dekardan; Amerika’da 250, Fransa’da 200, İtalya’da 170, Gürcistan ve Azerbaycan’da ise 100 kilo civarında ürün alınabiliyor. Ancak Türkiye, üretim alanı büyüklüğü ve kalite açısından HÂLEN dünya liderliğini elinde bulundurmaya devam ediyor.


Burada HÂLEN ifadesi önemli!


Uzun yıllar fındığın dünya da ki tek/en büyük üreticisi olan Türkiye, doğru politikalar izlenmediği için, çikolata sanayisinin en önemli hammaddesi olan fındığı diğer ülkelerinde denemesine ve üretimini geliştirmesine neden oldu. Eğer doğru politikalar üretilip, üreticinin düzgün fındık üretimine yönlendirilmesi sağlanamazsa yakın gelecekte fındıkta ki liderliğin kaybedilmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Fındık üretiminin asıl merkezi olan; Giresun, Ordu ve Trabzon bölgesinde bulunan üretim gittikçe azalıyor ve kalitesizleşiyor. Bunun sebepleri arasında bölgede bulunan fındık sanayisinin sürekli kan kaybetmesi ve diğer sebeplerinde eklenmesiyle sürekli göç verilmesi en baştadır. Genç nüfusunu sürekli gurbete kaçıran bölgede üretimi sürükleyecek insan gücüde kalmıyor. Son 20 yıldır fındığın neredeyse tüm işçiliğinin ülkemizin doğu bölgelerinden ve komşu ülkelerden gelen mevsimlik işçilerce karşılanması bunun en büyük göstergesidir. 

Bununla birlikte son yıl hariç sürekli değer kaybeden/kaybettirilen bir ürüne ilginin azalması da doğal bir gelişmedir. Fındığın, Türkiye’nin en fazla ihraçat geliri getiren tarım ürünü olduğu gerçeği bile bunu değiştirememiştir. Ancak 2014 yılında yaşanan don afetiyle fındığın ne kadar değerli bir ürün olduğu ortaya çıkmış oldu. Yine destekleme prim ödemelerinin arazinin büyüklüğüne göre verilmesi de fındıkta ki üretimin düşme sebeplerindendir. Ürün olsa da olmasa da belli bir ödeme alan üreticinin fındığa ilgisi iyice azaldı…


Peki ne yapılmalı?

Öncelikle Giresun, Ordu ve Trabzon bölgesi üretimini artıracak teşvikler hayata geçirilmeli. Zira bu bölgenin fındığı; hem Türkiye’nin hem dünyanın en kaliteli fındığının yetiştiği bölgedir. Dikim alanlarının diğer bölgelerde kısıtlanması bu bölgede teşvik edilmesi, doğru ve verimli üretimin sağlanması açısından önemlidir. Üretim alanlarında her türlü yapılaşmanın kontrol altına alınması ve yeni yapılaşmaya izin verilmemesi gerekir. Bölgede fındık sanayisi teşvik edilerek geliştirilmeli, ihracatının da bölgede bulunan limanlardan yapılması sağlanmalıdır. Bu önlemler istihdama da sebep olacağından göç duracak hatta tersine dönecektir. Alana değil üretime destek teşviği verilmelidir. Böylece bölgede tekrar değer kazanacak olan bir ürün haline gelecek olan fındığa üreticinin bakışı da yaklaşımı da olumlu yönde düzelecek ve değer görecektir. Hem verim/üretim hem de kalite artacaktır.


Eğer bunlar yapılmazsa; HALEN elimizde olanı kaybetmek kaçınılmaz olacaktır!

 
Zafer ÇAMALTI

05.01.2014 

 

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr