TürkçeEnglish
Anasayfa / FINDIK / İNSAN SAĞLIĞINA YARARLARI
İNSAN SAĞLIĞINA YARARLARI
03 Aralık 2009 Perşembe 00:00 Yazdır
Enerji değeri 639 kcal/100g olan fındığın protein olarak bulunmuştur.Bu değer bitkisel kaynaklı proteinler için önemli sayılmaktadır.İncelenen fındık çeşitlerinde ortalama yağ oranı % 62.7 olarak saptanmıştır.Bu yağın, yağ asitleri bileşimin %8 asit oluşturmaktadır.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda fındıkta çok yüksek düzeylerde bulunan tek çift bağlı doyman oleik asidin kanda kolestrolün yükselmesini önlediği ve böylece kalp- damar hastalıklarına karşı direnç gösterdiği belirtilmektedir.

Fındığın ve fındık yağının bu açıdan önemi ABD Kaliforniya eyaletinde yapılan süreli bir araştırma ile de belirlenmiştir. Bu çalışmaya göre günde en az bir kere fındık yiyen ve kullanan bir insanın, hiç fındık yağı kullanmayan insana göre enfarktüsten ölme riski yarı yarıya azalmaktadır.

Fındık ve fındık yağı vücutta karbonhidrat protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici olarak bazı B grubu vitaminler için önemli bir kaynaktır. B1 ve B2 vitaminleri için iyi, B6 vitamini için kaynak olduğu saptanmıştır.

Tübitak tarafından ülke çapında 960 okul çocuğuyla yapılan bir tara çalışmasında Türk çocuklarının %90’nı B2, %84’ü B6  vitamin yönünden yetersiz beslendiği gözlenmiştir.Kan yapımı ve ruhsal sağlık açısından gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri fındık ve fındık çeşitlerinde önemli düzeydeler de bulunduğundan bu besinin her gün düzenli olarak tüketilmesi ülkemiz çocuklarının beslenme sorununa pratik bir çözüm olarak düşünülmektedir. 

Fındık ve fındık yağı E vitaminin bilinen en iyi kaynağıdır. Bu vitaminin kalp ve diğer kasların sağlığı üreme sistemlerinin normal çalışması için gereklidir. Alyuvarların parçalanmasını önleyerek yine ülkemizde yaygın olan kansızlığa karşı koru-yucu etki oluşmasını önleyerek veya oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek kanser hastalığına karşı korumasıdır.

Fındıkta ve fındık yağında E vitamini yüksek, çok çift bağlı doymamış yağ asidinin az olması ve kalp dokularındaki hücrelerin korunmasını sağlamaktadır.

Fındık ve fındık yağının  kemiklerin ve dişlerin yapımı için gerekli olan kalsiyum kan yapımında demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için en iyi kay-naklardır. Ayrıca sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışma-sı için gerekli olan potasyumda zengindir.

FINDIK YAĞI
 
Fındık yağı, yüzde 83 oranında tekli doymamış yağ asidi (oleik asit) içerir. Oleik asit, yüksek tansiyon riskini azaltır, kötü kolestrolü düşürür. Kalsiyum içeriğinden dolayı özellikle çocukların kemik ve diş oluşumunu, yaralanmalardan sonra kanın pıhtılaşmasını sağlar.

E vitamini açısından zengin olan fındık yağı, üreme sisteminin normal çalışmasını sağlak ve alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yapar. Damar sertliği, daralması ve bundan kaynaklanan muhtemel kalp hastalıklarını önler. Aktiviteyi arttırır, psikososyal bir problem olan kısırlığa karşı etkilidir. Kanser gelişimi ve riskinde engelleyici etkisi vardır.

  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr