TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIĞIN GELECEĞİ İÇİN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI...
FINDIĞIN GELECEĞİ İÇİN ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI...
13 Kasım 2017 Pazartesi 06:57 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr2017 ürünü fındıkta son yılların en farklı gelişmeleri yaşanıyor. Bu gelişmeleri üretim, ticaret ve ihracat aşamalarında ele alıp, mevcut durumunda tespitini sağlıklı bir şekilde yaparak alınabilecek tedbirler için değerlendirmeliyiz.

Özellikle fındığın ana üretim bölgesi olarak bilinen Ünye'nin doğusunda kalan kesimde birim alandan elde edilen fındık miktarında yaşanan düşüş devam ederken, 2017 ürününde hastalık ve zararlıların etkisiyle oluşan çürükler de son yılların en üst noktasına çıkmıştır. Bu durum ister istemez büyük kısmı yurt dışına ihraç edilen fındıkların ticaretinde de büyük bir sorun teşkil etmiştir.

Verim ve kalitede yaşanan bu problemlerin ortadan kaldırılması için Trabzon Ticaret Borsası olarak 2002 yılında başlattığımız, 2013'de ise Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi ile zirveye taşıyarak sektöre örnek ve öncülük ettiğimiz çalışmaların ne denli önemli olduğu bir kere daha anlaşılmıştır.

Ancak, sorunu sadece fındık bahçelerindeki, yaşlı dallara indirgeyerek çözmeye kalkışmanın hiç de doğru olmadığı apaçık bir gerçektir. Çünkü, önemli olan bahçelerde gereğini yapacak olan üreticilerin, çiftçilerin bulunmasıdır. Ama, başta da belirttiğimiz gibi, özellikle Ünye'nin doğusuna doğru giderek azalan verim ve kalitesizlik karşısında kırsaldaki insanımızın yerinde ikamet ederek fındığa gereken önemi gösterebilmesi için ürünün onu geçindirmesi gerekir. İşte bu noktada miras yoluyla arazilerin bölünmesinin etkisiyle fındık tarımı, birinci derecede geçim kaynağı olmaktan çıkmıştır. Öncelikle bu sorunu, yani arazilerin bölünmesini ortadan kaldırmamız, Sayın Tarım Bakanımız Fakıbaba'nın da dediği gibi, "Arazi toplulaştırmasını yapmamız" şarttır.

Bu toplulaştırmanın hedefi, birim alanda verimi arttırmak(en az 200 kg olması gerekirken 100 kg' ın altında),kaliteli tarım uygulamalarını hayata geçirmek (geleneksel bahçe ve budama sistemlerinden vazgeçmek) ve maliyeti düşürerek kârı artırmak (makineli tarım ile) olmalıdır. Öyle de olacaktır

Görünen o ki, bu sorunu ailelere bırakarak "kendi aranızda toplulaştırarak çözün" demek işe yaramayacaktır. Üreticiler birlikler kurarak sivil toplum örgütleri vasıtasıyla da bu konuyu halledecek kadar bilinçli değiller. Bu durumda Sayın Bakan'ın dediği gibi, devlet yasal düzenlemeleri yaparak toplulaştırıp, gerektiğinde kiralama yöntemiyle Türkiye'nin en verimli döviz kaynağı olan fındıktan daha çok kazanmasını (hem üreticiden ihracatçıya kadar) sağlayabilecektir. Bu konuya sektörün tüm paydaşları olumlu yaklaşmalı ve gereken düzenlemeleri yapabilmek için çaba içine girmelidirler. Aksi takdirde Türkiye'de Doğu Karadeniz'in, Dünya'da da Türkiye'nin fındıktaki geleceği olumsuz etkilenecektir.

Eyyüp ERGAN
Trabzon Ticaret Borsası

Yönetim Kurulu Başkanı
EYYÜP ERGAN - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr