TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / ET FİYATLARI 40 LİRAYI BULUR…
ET FİYATLARI 40 LİRAYI BULUR…
18 Aralık 2009 Cuma 00:00 Yazdır
Borsamız üyesi kasap Uğur Türk, “hayvancılık bitiyor..”

Çok değil, çeyrek asır önce gıda sektöründe kendi kendine yeten ülke idi Türkiye… Hayvancılığın kırsalda yaşayan nüfusun geçimini sağladığı günlerdi... Hayvansal gıdaların en kalitelisinin, en ucuzunun olduğu ülkeydi…

Sonra, tarımda uygulanan yanlış politikalar birbirini izlemeye başladı. Bunun sonucunda da gıda sektörü dışa bağımlı hale geldi..
Trabzon’un hayvancılık yapılan iç kesimlerinde artık ahırlar boş duruyor. Bunun sonucunda da doğal olarak et fiyatları artıyor, tüketim azalıyor, sağlıksız beslenme yaygınlaşıyor.

Trabzon’un ticaret merkezi olarak bilinen ve Moloz olarak da adlandırılan Pazarkapı semtinde  uzun yıllardır kasaplık yapan Trabzon Ticaret  Borsası üyesi Uğur Türk, geleceği bugünden kötü görüyor ve “Çok değil, yakında etin kilosu 40 liraya çıkarsa şaşmayalım” dedi.

Uğur Türk, hayvancılık ve kasaplık  ile ilgili şu görüşleri savunuyor:

Köylü şehre indi, yeni nesil iş beğenmiyor..
Yıllardır söylenir durur “hayvancılık bitti” diye. Ne yalan söyleyeyim haksızda değiller.. Bu gün gelinen noktada hayvancılık gerçekten bitmiştir. Bunun nedeni nedir? Bir kere yem pahalı.. Köylü artık köyünde durmuyor şehre inmiş. Yeni nesil iş beğenmiyor ki gidip köyde dursun hayvan baksın, yetiştirsin. İşe özel sektör el atmış köylüden çıkmış. Artık günümüzde hayvan üreticiliği de kalmadı. Süt ineklerini kasaplara sattılar. Ne oldu? Hayvan sayısı azalmaya başladı. Köylü köyünden uzaklaştı. Bundan 10 yıl önce Jersey ırkı süt inekleri vardı. Onlar iyi süt verirlerdi. Hayvan iyi beslenince bizim de işimize gelirdi. Ama bazı düşünceler nedense bu cinsleri yok edip farklı cinsler yarattı ve kasaplara sattı. Birde geçtiğimiz yıllarda özellikle geçen sene Suudi Arabistan’a, İran ve Irak’a çok et ihraç edildi. Hayvan bulamaz olduk. Bulamıyoruz da. Bunun yanında bir de kuraklık oldu etin kilosu pahalılaştı. Bunların hepsinin hayvancılığın yok olmasında etken olduğunu düşünüyorum.

Et fiyatları yakında 40 TL olur..
Bugün satış durumumuzu gözden geçirecek olursak durum pek iç açıcı değil. Vatandaş ucuz et arıyor. 20 TL ye kıyma tarifi aldık, yine pahalı geliyor. Ama yakında et fiyatları 40 TL’ye çıkar.

Et ithalatına belli süre izin çıkmalı..
Ülkemizde et ithalatına şimdilik izin yok. Bunun sebebi de doğabilecek herhangi bir hastalıktan dolayı. 1994’de yanlış hatırlamıyorsam, kısa süreli izin vardı. Dışarıdan et ithal ediliyordu. Ancak şunu belirtmeliyim ki, et piyasasının rahatlatılması için bu iznin geçici süreli tekrar verilmesi lazım. Bunu söylerken elbette sağlığımız için alınan karar doğru karardı. Fakat diğer yandan buna bir sistemin de getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Buna Devletimiz sanırım bir çözüm yolu bulacaktır.

Yerli malı yok mecburen Doğu’ya yönelme oldu..
Bir çok kasap Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dan hayvan almak zorunda kaldı. Neden? Çünkü, Trabzon’da yerli hayvan kalmadı. O yüzden oralardan hayvan getirip burada et satan meslektaşlarımız oldu.
Sonuçta oradan gelen etlerde belli kontrollerden geçerek buraya geliyor. Bunda bir art niyet aramak yanlış olur diye düşünüyorum.
Elbette yerli malından yapılan köfte, döner ya da etli yemekler daha lezzetli olurdu ama bu artık zor gibi gözüküyor.

Marketler ucuz satınca işler azaldı..

Bizi en çok etkileyen unsurların başında büyük marketlerin et satması geliyor. Hepsi de arkadaşımız ama buna bir türlü çözüm bulamadık, bulacağımız da yok. Çoğu zararına satıyorlar. Adam bir kampanya yapıyor, yağlı eti bir şekilde satıyor. Müşteri bana gelip yağsız et istiyor. Bunu da anlamış değilim.. Yakın zamanda çevremizde bir sel felaketi yaşadık. Bu da bizi ayrı etkiledi elbette. Bir kere bu pazarın adı çıktı. Trabzon Belediyesi mağdurlara yardım edeceğini söylemişti. Derelerin üzeri açılıp belirlenen bir merkezde bize yer verilecekti. Belediye Başkanımızın bu kadar esnafı karşısına alacağına inanmıyorum. Elbette bir güzellik yapacaktır. İnşallah bizi mağdur etmezler.

Borsadan destek istiyoruz..
Trabzon Ticaret Borsası’nın çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. İyi projeleri var. Yalnız kendilerinden şöyle bir isteğimiz var. Bunu yıllardır söyledik de neden girişimde bulunulmadı onu bilmiyoruz. Dememiz şudur ki, hayvancılığın gelişmesi, küçük esnaf olan bizlerin ayakta kalabilmeleri için destek amaçlı kredi verilebilir. Bu bir öneridir tabi ki. Yani borsa bize bu konuda aracı olabilir diye düşünüyorum”.
 
Röportaj: Ömer ALTUNTAŞ

UĞUR TÜRK - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları :
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr