Anasayfa / HABERLER / EKONOMİK ŞURADA KARADENİZ BÖLGESİ’NİN TALEPLERİ DİLE GETİRİLDİ
EKONOMİK ŞURADA KARADENİZ BÖLGESİ’NİN TALEPLERİ DİLE GETİRİLDİ
09 Şubat 2017 Perşembe 00:30 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTOBB’un organize ettiği Türkiye Ekonomi Şurası’nda Trabzon’u, TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, TTSO Meclis Başkanı M.Şadan Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu temsil ettiler. Karadeniz Bölgesi’nin sorunlarını TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu açıkladı.

TOBB İkiz Kuleler Salonu’nda yapılan Şura’ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek ve Nurettin Canikli, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’deki oda ve borsaların meclis ve yönetim kurulu başkanları katıldı.

Türkiye Ekonomi Şurası’nda, açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin önde gelen odalarının temsilcileri, bulundukları bölgelerin taleplerini dile getirdikleri birer konuşma yaptılar.

Karadeniz Bölgesi adına söz alan TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu 18 ilin ortak görüşlerini dile getirerek; turizm, tarım, ulaştırma, cazibe merkezleri, demiryolu ve yeni projeler konusunda taleplerde bulundu, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Hacısalihoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“Konuların esas başlığını turizm oluşturuyor. Cumhurbaşkanımız Karadeniz Bölgesi’ni yeni turizm alanı ilan etti. Buna bağlı olarak da turizmin gelişmesi konusunda tanıtım faaliyetleri yaptık. Katar Emirinin Trabzon’a gelmesi önemli bir reklam unsuru oldu. Turizmde kamu ve özel sektörün yatırımlarının desteklenmesi konusunda talepte bulunduk.”

ÇAY KANUNU ÇIKARILMALI, FINDIK BAHÇELERİ YENİLENMELİ..

Başkan Hacısalihoğlu, tarım konusunda da bölgenin taleplerini dile getirerek şöyle devam etti:

“Çay Kanunu mutlak suretle çıkarılmalı ve KDV oranı yüzde 1’e indirilmelidir. Bölgede fındık alanları artırılmadan, birim alanda daha fazla fındık üretilmesiyle ilgili, yaşlı fındık bahçelerinin yenilenmesi konusunda Tarım Bakanlığı’ndan destek istedik. Yapılacak yenilenmeyle verimin 3 katına çıkacağı aşikardır. Fındık hiçbir ithal girdisi olmadan yıllık yaklaşık 3 milyar dolar civarında ihraç girdisi olan bir ürünümüzdür. Bu yüzden çok daha fazla desteklenmelidir.”

ÇEVRE YOLU HAYATA GEÇMELİ, RAYLI SİSTEME İHTİYAÇ VAR..

Hacısalihoğlu, ulaşımla ilgili olarak da,“Sahil yolu tamamlandı fakat sahildeki büyükşehirlerde trafik çok yoğun oluyor. Sahil şeridimiz Kazakistan’a kadar giden TIR’ların güzergahı olması nedeniyle belirli mevsimlerde aşırı yoğunluk olmaktadır. Bununla ilgili çözüm olarak da büyükşehirlerde çevre yollarının bir an önce hayata geçmesini talep ettik. Demiryolu raylı sistem talep edildi. Samsun’dan Sarp’a kadar istenen bir demiryolu var. Aslında bizim talebimiz Batum’dan üçüncü Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kadar sahil demiryolunun yapılması yönündedir. Yine illerimizin istediği sahilden iç bölgelere dikey bağlantılı demiryollarının yapılmasıdır.” Sözlerine yer verdi.

5 İL CAZİBE MERKEZLERİ KAPSAMINA ALINMALI..

Şura’da yeniden belirlenen cazibe merkezleri konusuna da vurgu yapan Hacısalihoğlu, “Trabzon ve Samsun cazibe merkezleri kapsamına alınmalıdır. 9. Kalkınma Planı içinde ülkenin gelişmesine bağlı olarak 12 il Cazibe Merkezi seçilmişti. 7 tanesi yeni yapılan düzenlemeye alındı. Trabzon, Samsun, Sivas, Konya ve Kayseri dışarıda kalmıştı. Bunların da cazibe merkezleri kapsamı içine alınması gerekir. 5 ilin cazibe merkezi yapılması devlete çok büyük yük olmayacaktır ama yaratacağı KDV açısından büyük katkı sağlayacaktır.”dedi.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr