TürkçeEnglish
Anasayfa / BASINDAN / DON, ŞALVAR DAVASINA DÖNDÜ !.. MURAT TAŞKIN / KARADENİZ GAZETESİ
DON, ŞALVAR DAVASINA DÖNDÜ !.. MURAT TAŞKIN / KARADENİZ GAZETESİ
12 Mayıs 2014 Pazartesi 10:13 Yazdır

O ki, söz ve eylemden başladık, oradan devam edelim.

"Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz" denmesi boşuna değildir.

Boş olan, "lâf ile peynir gemisinin yürüyeceğini" sanmaktır!

*

Fındıkta "don" hadisesi, bazı kesimler tarafından "sen-ben" derken, yetmedi adeta "Şalvar Davasına" çevrildi.

O da kifayet etmedi, ben diyeyim "basında yer almak", siz söyleyin "Amaca ulaşmak için her yol mübah" hesabıyla iş, "orası, burası" şekline de çevrilmeye çalışılıyor.

*

Hesabın merkezine de "Bilim insanıyım, şov yapmam" diyen Prof. Dr. Turan Karadeniz oturtuluyor. Hani şu "2014'deki yangın 2004'den daha beter" şeklinde beyanda bulunan, 2013 yılı için yaptığı rekolte tahmini de resmi rakamlara göre neredeyse 150 bin ton sapma gösteren Prof. Dr. Karadeniz..

*

Yetinmediler, Edip Sevinç'in KFMİB Başkanlığını bile işin içine kattılar. Üzerine Ordu TTSO'dan Evren Enginyurt bir de "Trabzon'daki ihracatçı kesimi" ekleyerek işin şeklini şemalini değiştirmenin çabası içine girdi. Hem de fındığın neredeyse yüzde 40'nı bu firmaların ihraç ettiğini bir kenara koyup, Türk fındığının en büyük handikabı olan siyasetçiyi de tekrar işin sokmaya çalışarak..

*

Aslında bu söylemlerin sayfalarca irdelenmesi gerekir. Çünkü, bir yanda fındıktan para kazanmayı  "az üretip çok kazanma(her nasıl olacak ise)" üzerine inşa etmeye çalışanlar, diğer yanda, "çok üretip çok kazanma" yoluyla dünya piyasasına tam hakim olmaya çalışanların saflaşması giderek artıyor.

Mesela, Trabzon'da başta ihracatçılar, TOBB, Trabzon Ticaret Borsası, Tarım Bakanlığı desteğiyle yaşlı fındık bahçeleri birer birer sökülüp yeniden dikilerek verim 80-90 kilodan 150-200 kiloya çıkarılmaya çalışılıyor. Bir yerlerde ise asıl amaçları ve işlevleri bu olması gereken üretici kuruluşları ise ellerine hesap makinesi almışlar sadece fiyat hesabı yaparak, masa başından haberi nutuk atıyorlar, demeç veriyorlar.

Hani hatırlattık ya; "Ayinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz" diye.

Onun için kıssadan hisse hesabıyla bugünlük keselim; "fındıkta havada söz uçuşturanlara değil, lütfen icraat yapanlara bakınız."

 

Murat Taşkın

Karadeniz Gazetesi

10 Mayıs 2014

  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr