TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / ÇAY SEKTÖRÜNDE KOOPERATİFLEŞMEYE DESTEK..
ÇAY SEKTÖRÜNDE KOOPERATİFLEŞMEYE DESTEK..
05 Haziran 2015 Cuma 10:58 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, üreticilerin Kooperatifleşmesini önemsediklerini belirterek, çay sektöründe ÖZÇAY Kooperatifi ile yaptıkları üretim ve pazarlama işbirliğinden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

İrfan Güvendi, beraberinde Trabzon Bölge Müdürü Ergin Çubukçu ile birlikte çay sektöründe işbirliği yaptıkları Trabzon'un Of ilçesinde faaliyet gösteren ÖZÇAY Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Fabrikası'nda incelemelerde bulundu, yetkililerle görüştü.

ÖZÇAY Genel Müdürü Erdal Saral'dan 2012'den itibaren fabrikanın aldığı yaş çay bedellerini ödeyip, karşılığında aldıkları kuru çayın pazarlanması aşamasına kadar olan konuları görüşen İrfan Güvendi, çok ortaklı kooperatif statüsünde olan ÖZÇAY ile yaptıkları işbirliğinden memnun olduklarını belirtti. Güvendi "Birliğimize üye üreticilerden ÖZÇAY'a ürün teslim edenlerin yaş çay yaprağı bedellerini piyasa fiyatı üzerinden ödüyoruz. Ödediğimiz bedel karşılığında da ÖZÇAY'dan kuru çay alıp, Türkiye genelindeki satış reyonlarımızda pazarlıyoruz. Tüketicilerden gelen taleplerden memnunuz. Hedef ÖZÇAY'ın daha fazla üretmesi, bizim de satmamızdır" dedi.

Tüketicilerin son yıllarda çayda kalite ve organikliğe önem verdiklerine dikkat çeken İrfan Güvendi şunları söyledi:

"Kaliteyi bozmadan her gün üzerine koymak lazım. Piyasada kalıcı olmak için kalite ve bunu bağlı istikrar çok önemli. Yaptığımız işbirliğinde kaliteden taviz vermiyoruz. ÖZÇAY 'da bu konuda takdire değer bir itina ile üretim yapıyor. Dünya kaliteye yöneliyor. Gıda maddelerinde sıfır hata istiyor. Günümüzde üretim müşteri talebini dikkate alarak yapılmalı. Bu daha fazla tüketim, dolayısıyla aynı oranda da üretim demektir. Biz Tarım Kredi olarak kaliteli üretim ve ambalaj ile marka isimler yaratmanın çabası içindeyiz."

Genel Müdür Güvendi, Tarım Kredi olarak yapısal değişikliğe gideceklerini belirterek, "Yıl sonuna kadar holdingleşerek, Genel Müdürlüğümüzü finansın merkezi olarak kabul edilen İstanbul'a taşıyacağız" dedi.

ÖZÇAY Genel Müdürü Erdal Saral'da, üretime durdurma aşamasına düşen kooperatifin Tarım Kredi'nin desteği ile hayata döndüğünü ve her gün üzerine koyarak kaliteli üretimi arttırıp, ortaklarına da katkı sağladığını vurgulayarak, araştırma-geliştirme ve marka oluşturma çalışmalarına ağırlık verdiklerini sözlerine ekledi.

Genel Müdür İrfan Güvendi, daha sonra fabrikaya gezerek yaş çay yaprağının kuru çaya dönüştüğü imalat aşamaları hakkında bilgi aldı.

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası / Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr