TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / ÇAY SEKTÖRÜ, “KANUNU OLMAYAN BOZUK PİYASADIR.”
ÇAY SEKTÖRÜ, “KANUNU OLMAYAN BOZUK PİYASADIR.”
03 Kasım 2009 Salı 00:00 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Kahraman, hazırlanmakta olan çay kanuna sektörle ilgili herkes ve her kesimin destek vermesi gerektiğini belirterek., “Çay sektörü için söylenebilecek şey, kanunu olmayan bozuk piyasadır” dedi.

Çayda tekelin 1985’de kaldırılmasından sonra sanayici olarak sektöre giren Kemal Kahraman, aradan 24 yıl geçmiş olmasına rağmen sektörün başta gerektiği gibi bir yasası olmak üzere sorunlarını çözemediğini ifade etti.

Kemal Kahraman, 1985 yılından 2009 yılına kadar bir çok sancılı dönem yaşandığına dikkat çekerek, özelleştirmenin ilk yıllarında sektörde yer alan güçlü firmaların zamanla geri çekildiğini, bunun da  sektörü olumsuz etkilediğini  söyledi.
    
Kemal Kahraman’ın  çay sektörünün dünü, bugünü ve geleceği ile ilgili görüşleri:

1985 yılından bu güne kadar çok sancılı dönemler yaşadık. İlk başlarda çok güçlü firmalar aramızda yer aldı. Zamanla çaydaki zahmeti görünce çekildiler. Çekilirken de çay sektörünü ne yazık ki sekteye uğrattılar. Son 5 yıl içinde çayda yeni bir yapılanma başladı. Daha çok markalaşmaya dönüldü. Piyasada kontrolsüz bir yapılanma mevcut. Ne alınan yaş çayın ne de satılan kuru çayın kontrolü yapılıyor. Denetim mekanizması çalışmıyor.

Çay Üst Kurulu’nun çalışmalarına destek verilmeli…
“Denetim denetim” dedik, ama denetim yapılması için Çay Üst Kurulu çalışmalarına da destek verilmesi gerekiyor. İnsanlarımızın bu işe olumlu yaklaşması lazım. Nasıl yaparım da bu iş gerçekleşmez mantığı asla düşünülmemelidir?  Ne yazık ki herkes bunun peşinde koşuyor. Bu işi yapacak kişiler ön plana çıkarsa sanki rahatsızlık duyacaklar gibi.. Birlikte bu kurulun oluşması ve bundan azami yararlanarak bölgemize katma değer yapması sağlanmalı.Yoksa her yıl trilyonlarca para bölgeden uçup gidecek.

Kanunu olmayan bir piyasa…

Çay Kanunu ilk olarak 1984 yılında tek sayfa olarak çıkarıldı. Ancak başıboş bir şekilde gidiyor. Halen kanunu olmayan bir piyasa var. Bu eksikliğin acilen giderilmesi gerek.  Alanın, satanın, tüketenin memnun olacağı bir piyasa olmalı. “Çayı satılıp parasını alamadım” diye  üreticin sıkıntısı olmamalı. Maliyetin altında satış yapmak gibi bir durumu söz konusu olmamalı. Tüketen de verdiği paranın karşılığını kaliteli çay tüketerek almalı.
Yeni çay kanunu yapmak için oluşturulan 19 kişilik komisyonda borsa adına yer alıyorum. 150 saate yakın bir çalışmayla taslak hazırladık. O taslak kamuoyunun gündeminde. Sitemizden çay taslağını inceleyebilirsiniz, Herkes yılbaşına kadar taslağı okuyup görüş bildirecekler. Bizde daha sonra o görüşlerden yararlanarak gerekirse taslak üzerinde değişiklikler yapacağız ve sonra da taslak meclise sunulacak.

Kaçak çay mutlak suretle önlenmeli…
Bugün çay sektöründeki en önemli sorunların başında kaçak çay gelmektedir. Kaçak çayın önlenmesi bölgenin coğrafik yapısına eşdeğerdir. Ne yazık ki bazı bölgelerimizde bunu önleyemiyoruz. Gümrüklerden ve sınır kapılarından girişlerde her türlü önlemler alınsa da yine de tam anlamıyla başarılı olunduğu söylenemez. Bizim bölgemizde sık rastladığımız durum değil. Çünkü bu bölgede herkes birbirinden haberdar o yüzden gelen yakalanıyor. Ama  bazı bölgelerimizde önlem alınamıyor. Bunun için de kontrollerin arttırılması lazım.

Çay atıkları gübre olarak kullanılabilir...
Çayda yıllık 10 bin ton civarında standart dışı çay var. Kontrollerle bu da önlenebilir. Çay Üst Kurulu ve Çay Kanununda çeşitli önlemler var. Gübre olarak, ekstrat olarak, içindeki posası bırakılarak sıkıştırılmış şekilde odun olarak kullanılabilir. Farklı şekillerde ekonomiye kazandırabiliriz diye düşünüyorum.

TTB bölge ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor..
Trabzon Ticaret Borsası yönetiminde sekiz aydır görev alıyorum. Bu zaman zarfında borsamız iyi niyet çerçevesinde imkanları doğrultusunda insanlara faydalı olmaya çalışıyor. Özellikle de fındık konusunda.. Çay konusunda da Çay Kanununun hazırlanmasında büyük destekleri oldu. Bölge ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyor. Son yapılan Fındıklı Ekmek Projesi ise bence bir devrimdi. Çok olumlu eleştiriler aldık. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin belli başlı bölgelerinde fındıklı ekmek yapan  fırınlarımız var. Şimdilik sayıları az olsa da ileride artacağı görüşündeyim.

En büyük tutkum doğa ve kuşlar…
Biraz işimin dışına çıkacak olursak fotoğraf çekmeyi ve doğada gezinmeyi çok seviyorum. Özellikle kuşlar en büyük ilgi odağım. Fotoğrafçılık eski mesleğim dolayısıyla onu bir kenara bırakmam söz konusu değil. Bu güne kadar 2-3 bine yakın işe yarar fotoğrafım var. Henüz bir sergi açmayı düşünmedim ama ileride neden olmasın? Diyebilirim.. Yalnız şöyle bir düşüncem var; okullardaki çocuklara hem doğayı, hem kuşları, hayvanları sevdirebilmek amacıyla çektiğim fotoğrafları ilerde isteyen okullara pano şeklinde yapıp vermeyi düşünüyorum. Bu konuda istekli okulumuz varsa benimle irtibata geçebilir”.  

ÖZGEÇMİŞ:

Kemal Kahraman 1966 yılında Araklı’da doğdu. İlk öğrenimini Araklı Yalıköyü’nde, ortaokulu Cumhuriyet Lisesi’nde, liseyi de Trabzon Lisesi’nde tamamladı. Daha önceleri fotoğrafçılık işiyle uğraşan Kahraman, 1985 yılında çayın özelleşmesiyle birlikte ailece çay sektörüne girdiler. Trabzon’un Yomra ve of ilçelerinde fabrikası bulunan Demçay Firmasının yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Hobileri arasında fotoğraf çekmek, grafik ve web tasarımı yapmak, tarihi yapıtları incelemek ve doğada gezinmek yer alıyor. Evli ve 2 çocuk babası olan Kahraman 8 aydır TTB’de görev yapıyor.

Röportaj: Ömer ALTUNTAŞDEMÇAY GIDA SAN.TİC.A.Ş. - Meclis Üyesi
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr