TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / ÇAY EMTİA BORSASI KURULMALI...
ÇAY EMTİA BORSASI KURULMALI...
09 Mart 2010 Salı 00:00 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası Meclis Üyesi ve çay sanayicisi Yavuz Selim Çakıroğlu, Türk çayının en büyük sorununun kaçakçılık olduğunu vurgulayarak, mevcut kanunların adeta kaçakçılığı teşvik ettiğini ileri sürdü.

Çakıroğlu, kaçak çayların sağlığa zararlı olduğunu belirterek, devletin soruna kısa sürede çözüm getirmesi gerektiğini, aksi  takdirde  hem sağlık, hem de ekonomik açıdan sıkıntıların artacağını bildirdi.

Yavuz Selim Çakıroğlu’nun, bölgenin en önemli ürünlerinden olan çay hakkında görüşleri:

Çayın içinde büyüdüm..
Çay çiftçiliği ile geçimini sağlayan bir yörede dünyaya geldiğimden ötürü baba mesleği olan imalatçılığa düşkünlüğümden çay sektörüne girdim. Daha önceleri gübre komisyonculuğu işi yapıyorduk. Hem kendi üretim maddemiz olduğu için hem de sanayiye olan düşkünlüğümüzden dolayı birden kendimizi çay sektöründe bulduk.

Çay sektöründe bir çok sıkıntı mevcuttur. Sektör ilk zamanlarında Devlet teşekkülünde olduğundan 80’li yılların sonlarına doğru özel sektörle tanışmıştır. Özel sektör çaya yeni bir bakış açısı getirmiş olup bu bakış açısı modernleşme alanında daha ileri safhadadır. Bu zamanlarda yapılan bazı kanunlar çayı sürükleyemez konuma getirip hatta bugünkü çıkmaza kadar itmiştir. Bu olumsuzluklara rağmen özel sektör çayı en iyi şekilde taşımaktadır ama bu kanunsuzluk ortamında nereye kadar taşır onu da bilmek gerçekten güç.. Lafın kısası siyasiler en kısa zamanda çay kanununa eğilip hazırlanmakta olan taslağa destek vermelidirler.

Kapanmayan yara ‘Kaçak Çay’…
Sektördeki sıkıntıların nedenlerinin başında hiç şüphesiz kaçak çay geliyor. Bir kere kaçak çay nedir? Sorusuna şu cevabı verebiliriz. Kendini bilmez insan sağlığına özen göstermeyen sözde insanlardır!. Kaçak çaya en çok yol veren ise mevcut olan kanunlarımızdır. Bunu eğer biraz açacak olursak; yurt dışından kaçak şekilde yani gümrüksüz giren gıda maddelerinin kanun gereği 15 gün içerisinde ihaleye çıkarılıp satılmasıdır. Bu çok büyük bir yanlıştır. Bunu fırsat bilen örgütler çayı bir şekilde yurt içinde yakalatıp sonradan resmileştiriyor ve bu şekilde de çay işi ile uğraşan kesimleri derinden yaralamış oluyor. Devlet bu yanlışa bir el atmalı ve yakalanan bu tür gıda maddelerini imha etmelidir. Bu şekilde giren gıda maddelerinin de sağlık açısından ne kadar yararlı olduğu şüphelidir. Hiç kimsenin insanın sağlığı ile oynamaya hakkı yoktur.

Çöp çay kalitesiz imajı veriyor..
Çayda başka bir sıkıntıda çöp çaydır. Çay çöpünün bu şekilde rağbet görmesinin en büyük sebepleri arasında başta kaçak çayla nasıl rekabet edilebilir düşüncesinde olan bazı kendini bilmez sanayicilerimiz gelir. Bu yanlış davranış güzel çayımıza kaçak çaydan daha çok darbe vurmakla beraber, Türk çayının kalitesiz olduğu imajını vermektedir. Çöp sorununun aşılmasının yöntemleri arasında ise arge çalışması yapılarak çay çöpünden ne yapılabilir sorusuna cevap arayıp alınan sonuçlar neticesinde yatırımlar yapılarak yeni istihdamlar yaratılarak bölge ekonomisine bir kaynak oluşturulabilir düşüncesindeyim.

Çay Emtia Borsası kurulmalı…
Çayda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var aslında. Bunun için borsamızında katkılarıyla hazırlanan bir kanun taslağı mevcut. Bu kanun taslağında bazı eksikler olsa da yine de böyle bir düzenlemeye ihtiyaç vardı diye düşünüyorum. Üretilen yaş çayın bundan çıkan kuru çayın ne kadar olduğu kesin olarak bilinmemekte beraber bunun kontrol altına alınabilmesi için emtia borsasının kurulmasını şart görüyorum. Ayrıca çay sanayicisinin en önemli sorunları arasında KDV oranı da yer almaktadır. Bazı gıda maddelerinde indirilen KDV oranının çay sektörüne de uygulanması gerekmektedir.

Kalite..Kalite..Kalite..
Of Örnek Çay olarak yılda 2 bin-2 bin 500 tona yakın yaş çay işleyip 300 ton civarında da kuru çay piyasaya vermekteyiz. Bizim en önemli prensibimiz kalitedir. Bundan hiçbir zaman taviz vermedik vermeyeceğiz de.. Sloganımız da Kalite.. Kalite..Kalite olarak benimsenmiştir.

Yavuz Selim ÇAKIROĞLU kimdir:
1974 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta okulu Of ilçesinde, liseyi de Trabzon Lisesi’nde okuyup, İktisat 2.sınıftan ticari hayatından dolayı terk ederek ticarete atıldı. 2000 yılından itibaren de çay sektörü içinde yer almaktadır. Evli, 2 çocuk babasıdır.

Röportaj: Ömer ALTUNTAŞ
YAVUZ SELİM ÇAKIROĞLU (ÖRNEK ÇAY İŞLETM
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr