TürkçeEnglish
Anasayfa / BASINDAN / BAHÇEYE GEL BAHÇEYE DOLU FINDIK BULURSUN. / MURAT GÜRSOY / KARADENİZ EKONOMİ
BAHÇEYE GEL BAHÇEYE DOLU FINDIK BULURSUN. / MURAT GÜRSOY / KARADENİZ EKONOMİ
13 Ağustos 2014 Çarşamba 09:32 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trFındık sektöründe dedikodudan borsa oluşturmak yerine fındık dikim sahalarında verimi nasıl artırmalıyız. Bahçeye gel bahçeye dolu fındık bulursun. Fındıkta verim ve kaliteyi artırma çalışmaları projelerinden dolayı Trabzon Ticaret Borsasını kutlamak gerekir. Fındıkta verimlilik projesi Trabzon borsası tarafından 2003 yılından bugüne başarılı bir şekilde devam ediyor. Fındıkta ülke olarak Cumhuriyet tarihi’nden bugüne 2009 yılına kadar ülke olarak hep arz fazlası fındığı ülke olarak ne yapacağımızı konuştuk.

Yıllarca Fiskobirlik daha sonra TMO ülkemiz de arz fazlası fındığı almak üzere Hükümetler tarafından görevlendirilmiştir. 2009 yılında AKP hükümetinin çok cesur ve radikal bir kararıyla ülkemiz de fındık serbest piyasa ekonomisine bırakıldığı günden itibaren müdahale yıllarından daha fazla fiyat,para ederek 2014 yılı yeni sezona fındık fiyatları %83 oranında artarak 9.500 TL den başladı. İyi randımanla fiyatlar 10 YL’ye kadar uzandı. Ülke olarak artık iyi tarım uygulamalarını gündemimize almak ve özellikle ülkemizde fındık dikim sahalarında başarılı bir şekilde uygulamak zorundayız. 2014 yeni fındık sezonunda Türk fındık ihracatcısının rekolte beklentisi 514 bin tondur. Ülke olarak 2023 fındık ihracat hedefimiz olan 350 bin ton iç fındık yani kabuklu olarak 700 bin ton olması için ülke olarak iyi tarım uygulamalarından mutlaka pozitif sonuçlar almak zorundayız.

Fındıkta verimi ve kaliteyi artırarak kazanmak mümkün. Hedef fındık dikim sahalarında 70-80 kilo almak değil,200-300 kilo üretmek yeni dönemde ki en büyük hedef olmalıdır. Toprak ve yaprak tahlillerini yaptırarak gübre kullanmak. Yaşlı fındık dallarının gençleştirilmesi, bahçelerde daha verimli ve kaliteli çeşitler tercih edilecek. Fındık dikim sahalarında verim artacak, Kazanan Türk tarımı olacaktır.





 

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr