TürkçeEnglish
Anasayfa / RÖPORTAJLAR / 15 YILDIR FINDIK TİCARETİ YAPAN EROL COŞKUNER; “FINDIK TİCARETİ SIKINTILI VE STRESLİ BİR İŞ..”
15 YILDIR FINDIK TİCARETİ YAPAN EROL COŞKUNER; “FINDIK TİCARETİ SIKINTILI VE STRESLİ BİR İŞ..”
09 Temmuz 2013 Salı 12:54 Yazdır
Dünya piyasasına hakim olduğumuz fındıkta, ticaretinin ilk yapıldığı yer olarak bilinen Trabzon’un Pazarkapı semtinde, fındık manavları yeni sezon için yoğun bir hazırlık içinde bulunuyorlar.

12 fındık tüccarının yer aldığı semtte 15 yıldan beri bu işin ticaretini yapan borsamız üyesi Erol Coşkuner, fındık alım satımının riskli bir iş olduğuna dikkat çekerek, “Aynı zamanda, sabır ve sebat isteyen ve de şansında etkili olduğu fındık ticareti ile uğraşanlar için bu iş bir yaşam biçimi haline geliyor” dedi.

Erol Coşkuner; “Bir çok sektörde olduğu gibi fındıkta da halk arasında kumar oynamak diye tabir edilen şekilde alım satım yapacaksın. Şansın yaver giderse kazanır, gitmez ise kaybeder ve batar gidersin“ diyerek şöyle konuştu:

“Bu yüzden ticarette fındığı bir garanti olarak görmüyorum. Fındığın yanı sıra inşaat malzemeleri de alıp satıyorum. Ama fındık alım satmanın tarif edilemez bir yanı var. O yüzden bu işi yapanlar para kazanamazlar ise de yine vazgeçmiyorlar. 3 kuruşluk kazanç için çalışınlar var dersek inanın. Birileri, fındığı karlı bir ticaret sanıyor. Hiç öyle değil. Hem kazancı riskli, hem sıkıntılı ve stresli bir iş. İstikrarı yok. Bir bakıyorsun fiyat çıkmış, hemen ardından düşmüş. Piyasanın seyrini takip etmek de zor, anlamak da.. Rekabetin azami düzeyde yapıldığı bir sektör..!

Tüccarların doğru dürüst depoları bulunmadığını, bu nedenle de fındığı istedikleri gibi stoklayıp, saklayamadıklarını da belirten Coşkuner, “ Kâr düzeyimiz oldukça düşük. Üyesi olduğumuz borsa bu konuda bir şeyler yapmalı. Hatta yapılacaklar ve sorunlarla ilgili düzenli toplantılarla fikirlerimizi almalı” diye konuştu.

  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr