Mehmet CİRAV
Meclis Başkanı
 
Şükrü Güngör KÖLEOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı
  TTB Borsa Haber
Devlet Yönetiminde Yeni ve Doğru Bir Dönem  

Fındıkta Verim İle Fiyat

  Borsa Haber Mart 2017
     
PİYASAYA YOĞUN FINDIK AKIŞI
Başta Ziraat Odaları olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve kişi tarafından üreticinin pazara yoğun bir şekilde fındık indirmemesi yönünde çağrılar yapılmasına rağmen, piyasaya yoğun bir fındık akışının olduğu görülüyor.
FINDIK TARIM TAKVİMİ / EYLÜL 2017
Harman zamanı geciken bazı yörelerde, ürünü sonbahar yağmurlarından iyi korumak gerekmektedir. Erken kurutulmayan veya naylon örtü altında uzun süre kalan fındıkların zarar görmemesi için tedbirler alınmalıdır.Fındık hasadı tamamlandıktan sonra, fındık filiz güvesi mücadelesi de yapılmalıdır. Bunun için yaprakların altında orta damar ile yan damarlarınHarman zamanı geciken bazı yörelerde, ürünü sonbahar yağmurlarından iyi korumak gerekmektedir. Erken kurutulmayan veya naylon örtü altında uzun süre kalan fındıkların zarar görmemesi için tedbirler alınmalıdır.

Fındık hasadı tamamlandıktan sonra, fındık filiz güvesi mücadelesi de yapılmalıdır. Bunun için yaprakların altında orta damar ile yan damarların birleştiği üçgen girintilerde kahverengi lekeler bulunup bulunmadığına bakılmalı, baktığımız 100 yaprağın 15’inden fazlasında arz görülüyorsa ilaçlama yapılmalıdır.

TÜRKİYE'NİN İLK FINDIK ÇİFTLİĞİ BAFRA'DA KURULUYOR.
Dünya üretim ve ihracatının büyük kısmını karşılayan Türkiye'de gerçek manada bir fındık çiftliği, Samsun'un Bafra ilçesinde kuruluyor.
TRABZON'DA AŞILI TEK DAL FİDANLARDAN FINDIK HASAT EDİLDİ.
Merkezi Giresun'da bulunan Fındık Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarla üretilen aşılı fındık fidanlarının dikildiği Trabzon'daki bahçede bu yıl hasat yapıldı.
ÖRNEK BAHÇE KARAKAYA’DA İLK FINDIK HASADI YAPILDI.
Trabzon Ticaret Borsası’nın koordinasyonunda 2013 yılında başlatılan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında yaşlı ağaçların sökümü yapılarak yeniden dikilen örnek fındık bahçelerinde bu yılki ilk fındık hasadı gerçekleştirildi.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SARP’TA İNCELEMELERDE BULUNDU.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB’un iştiraki ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilen Sarp Gümrük Kapısı’nda incelemelerde bulundu.​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB’un iştiraki ile Gümrük ve Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından modernize edilen Sarp Gümrük Kapısı’nda incelemelerde bulundu.​

İnşaat sahasını gezerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alan Erdoğan'a incelemeler sırasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ile bölge oda ve borsa başkanları da eşlik etti.

TTB BAŞKANI CİRAV, SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ.
“Millet siyasi partilere” ‘Hiç birinizi tek başına iktidar yapmıyorum. Bir araya gelin, Hükümet kurun ve bu ülkeyi yönetin’ demiştir”.
ÇAY SEKTÖRÜNDE KOOPERATİFLEŞMEYE DESTEK..
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü İrfan Güvendi, üreticilerin Kooperatifleşmesini önemsediklerini belirterek, çay sektöründe ÖZÇAY Kooperatifi ile yaptıkları üretim ve pazarlama işbirliğinden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.
FINDIKTA YENİ CİNS
Giresun Fındık Araştırma İstasyonu, dip sürgünü vermeyen ve verim kalitesi daha yüksek yeni bir fındık çeşidi üretmeyi başardı.
2014 YILININ BAŞARILI GAZETECİLERİ ÖDÜLLERİNİ ALDI..
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak düzenlenen Başarılı Gazeteciler Yarışması’nda dereceye girenlere plaket ve hediyeleri törenle verildi.
FINDIK TARIM TAKVİMİ / HAZİRAN 2015
Bahçede ısırgan, böğürtlen gibi yabancı otlara karşı herbisit (yabancı ot ilacı) uygulamasının bu ay sonlarına doğru yapılmasının yararlı olacağına dikkat çekilerek, bitkinin kurumasına sebebiyet veren fındık kahverengi koşnili ile ilgili ilaçlı mücadele yapılması gerekir.  “Yazın başlangıcı sayılan bu ayda daneler gelişip çotanakla
TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ'NDEN ÇAY SEKTÖRÜNE DESTEK..
Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile Trabzon'un Of ilçesinde kurulu bulunan ÖZÇAY Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
2015 ÜRÜNÜ YAŞ  ÇAY YAPRAĞININ FİYATI 1.70 TL..
Çaykur’un 2015 ürünü yaş çay yaprağını, kilosu 1.70 TL’den alacağı açıklandı.Çaykur’un 2015 ürünü yaş çay yaprağını, kilosu 1.70 TL’den alacağı açıklandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’da yaptığı açıklamaya göre, bu yılki yaş çay yaprağının kilosuna 1.58 TL’ üzerine eklenecek 12 kuruşluk destekleme primi ile birlikte  geçen yıla göre yüzde 13’lük bir artışla 1.70 TL fiyat uygulanacak.

Çaykur, 2014 yılında yaş çay yaprağının kilosuna destekleme primi ile birlikte 1.50 TL’lik fiyat uygulamıştı.

YABANCILAR ÖRNEK FINDIK BAHÇELERİNE HAYRAN KALDILAR
22-24 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan 34. Dünya Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Kongresi (INC) için Türkiye’ye gelen fındık üreten ve ithal eden kurum ve kuruluşların temsilcileri Trabzon’da incelemelerde bulundular.
FAALİYET TAKVİMİ
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr