Mehmet CİRAV
Meclis Başkanı
 
Eyyüp ERGAN
Yönetim Kurulu Başkanı
  TTB Borsa Haber
Devlet Yönetiminde Yeni ve Doğru Bir Dönem  

Fındığımın Geleceği İçin Arazi Toplulaştırması

  Borsa Haber Mart 2017
     
ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ BAŞBAKANI İŞADAMLARIYLA BİR ARAYA GELDİ..
Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab Pataradze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Inga Shamilishvili, Ekonomi ve Maliye Bakanı Ramaz Bolkvadze, Batum Belediye Başkanı Lasha Komakhidze, Acara Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberlerindeki bürokrat ekibi Trabzon’da iş adamları ile bir araya geldi.
TRABZON’DA ÖRNEK BAHÇELER BUDANIYOR
Trabzon Ticaret Borsası tarafından 2013 yılında uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde fidanların budanma işlemlerine başlandı.
ÜRETİM ARTAR, MALİYET DÜŞER, ÜRETİCİ KAZANIR..
Ergan: “Fındıkta sahip olduğumuz tekel konumunu korumak için verimi artırmalı, maliyeti düşmeliyiz. Biz gerekeni doğru yaparsak, kimin ne yaptığının hiçbir hükmü yoktur”..Ergan: “Fındıkta sahip olduğumuz tekel konumunu korumak için verimi artırmalı, maliyeti düşmeliyiz. Biz gerekeni doğru yaparsak, kimin ne yaptığının hiçbir hükmü yoktur”..

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Karadeniz Gazetesi’ne verdiği röportajda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın açıklamalarını desteklediklerini belirterek, müteşebbislerin istemesi halinde Çikolata Fabrikasının bile kurulabileceğini söyledi.Eyyüp Ergan’ın 13 Kasım 2017 tarihinde Karadeniz Gazetesi’nde yayımlanan röportajı

FINDIK BAHÇELERİ BÖLÜNMEMELİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı'ndan devrim gibi öneri ve çağrı geldi. İşte Ahmet Eşref Fakıbaba'nın fındıkta milat olabilecek çağrısı:Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı'ndan devrim gibi öneri ve çağrı geldi. İşte Ahmet Eşref Fakıbaba'nın fındıkta milat olabilecek çağrısı:

"Karadeniz'de fındık bahçeleri bölündü, küçüldü. Üretim kalitesi de düştü. Şimdi bu bölünen bahçeleri toplulaştıracağız. Üreticiden kiralayacağız. Fındığı biz toplayacağız.Satıp parasını üreticiye vereceğiz. Bahçelerin bakımını yapacağız. Üretici parasını bilecek. Devletin kiralayacağı bahçeleri, devlet özel sektöre de kiralayabilir. Karadeniz de fındık bahçeleri giderek bölünüyor. 200-300-500 kilo fındık almakla üretici mutlu olamaz. Gelin bu projeye destek verin. Üreticinin yüzünü güldürelim."

FINDIK TARIM TAKVİMİ / KASIM 2017
Fındıkta Kasım Bakımı Nasıl olmalı? Kış mevsiminin başlangıcı sayılan Kasım ayında havaların uygun olduğu zamanlarda, fındık bahçelerinde ayıklama işlerine devam edilmesi gerekir.
TRABZON TİCARET BORSASI HEYETİ, VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ’NÜ ZİYARET ETTİ
Trabzon Ticaret Borsası Heyeti, Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik’i makamında ziyaret etti.Trabzon Ticaret Borsası Heyeti, Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik’i makamında ziyaret etti.

Meclis Başkanı Mehmet Cirav ile Yönetim Kurulu Başkanlığına yeni seçilen Eyyüp Ergan’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hami Kuloğlu ve Genel Sekreter Şükrü Erüz’ün katılımı ile oluşan heyet, Vali Yücel Yavuz ile fındık piyasasında son gelişmeler ve fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için yapılan çalışmalar üzerinde görüş alış verişinde bulundular.

Borsa heyeti, Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik’e de hoş geldin ziyaretinde bulundu.

FINDIK OCAĞI'NDAN RUSYA-KARAÇAY'A EL YAPIMI ÇİKOLATA
Organik ve el yapımı ürünlere rağbetin giderek yükseldiği günümüzde, 2 yıl önce Trabzon'da açılan Fındık Ocağı'nın fındıklı mamullerine olan talep de her geçen artıyor.
OF TSO’DA DIŞ PAYDAŞLARLA DURUM ANALİZİ ÇALIŞTAYI YAPILDI
Of Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlediği Stratejik Plan Çalışmaları kapsamında ‘Dış Paydaşlarla Durum Analizi Çalıştayı’ Of’da yapıldı.
TRABZON TİCARET BORSASI'NDA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ
Trabzon Ticaret Borsası'nda mevzuat gereği yapılan değişiklikle Şükrü Güngör Köleoğlu yönetim kurulu başkanlığından ayrılırken, yerine Eyyüp Ergan seçildi.
TTB MECLİS BAŞKANI MEHMET CİRAV'IN ABD AÇIKLAMASI.
Cirav:"ABD ile ilgili Cumhurbaşkanımızın koyduğu tavrın arkasında, millet olarak dik durmalıyız."
FINDIK HER DERDE DEVA..
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydoğan, fındığın, kalp-damar ile şeker hastalıkları açısından koruyucu olduğunu belirtti.
PİYASAYA YOĞUN FINDIK AKIŞI
Başta Ziraat Odaları olmak üzere birçok kurum, kuruluş ve kişi tarafından üreticinin pazara yoğun bir şekilde fındık indirmemesi yönünde çağrılar yapılmasına rağmen, piyasaya yoğun bir fındık akışının olduğu görülüyor.
FINDIK TARIM TAKVİMİ / EYLÜL 2017
Harman zamanı geciken bazı yörelerde, ürünü sonbahar yağmurlarından iyi korumak gerekmektedir. Erken kurutulmayan veya naylon örtü altında uzun süre kalan fındıkların zarar görmemesi için tedbirler alınmalıdır.Fındık hasadı tamamlandıktan sonra, fındık filiz güvesi mücadelesi de yapılmalıdır. Bunun için yaprakların altında orta damar ile yan damarlarınHarman zamanı geciken bazı yörelerde, ürünü sonbahar yağmurlarından iyi korumak gerekmektedir. Erken kurutulmayan veya naylon örtü altında uzun süre kalan fındıkların zarar görmemesi için tedbirler alınmalıdır.

Fındık hasadı tamamlandıktan sonra, fındık filiz güvesi mücadelesi de yapılmalıdır. Bunun için yaprakların altında orta damar ile yan damarların birleştiği üçgen girintilerde kahverengi lekeler bulunup bulunmadığına bakılmalı, baktığımız 100 yaprağın 15’inden fazlasında arz görülüyorsa ilaçlama yapılmalıdır.

TÜRKİYE'NİN İLK FINDIK ÇİFTLİĞİ BAFRA'DA KURULUYOR.
Dünya üretim ve ihracatının büyük kısmını karşılayan Türkiye'de gerçek manada bir fındık çiftliği, Samsun'un Bafra ilçesinde kuruluyor.
FAALİYET TAKVİMİ
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr