Mehmet CİRAV
Meclis Başkanı
 
Eyyüp ERGAN
Yönetim Kurulu Başkanı
  TTB Borsa Haber
Devlet Yönetiminde Yeni ve Doğru Bir Dönem  

Fındığın Geleceği İçin Arazi Toplulaştırması

  Borsa Haber Kasım 2017
     
TRABZON-ERZİNCAN DEMİRYOLU PROJESİ MASAYA YATIRILDI..
Erzincan Valiliği’nin himayelerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı’nın katılımları ile gerçekleştirilen ‘Erzincan-Trabzon Demiryolu ve Erzincan İntermodal Lojistik Merkezi Çalışma Toplantısı’ Erzincan’da yapıldı.
KFMİB, 2017’NİN İHRAÇ REKORTMENLERİNİ AÇIKLADI..
Karadeniz Fındık Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) en çok fındık ihracatı yapan firmaları açıkladı. KFMİB’den yapılan yazılı açıklamada, en fazla fındık ihracatını 341 milyon 595 bin 757 dolar ile Ferrero firmasının gerçekleştirdiği belirtildi.Karadeniz Fındık Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) en çok fındık ihracatı yapan firmaları açıkladı. KFMİB’den yapılan yazılı açıklamada, en fazla fındık ihracatını 341 milyon 595 bin 757 dolar ile Ferrero firmasının gerçekleştirdiği belirtildi.

Açıklamada, Ferrero fındığı 132 milyon 880 bin 513 milyon dolarla Durak Fındık Sanayi, 97 milyon 279 bin 495 milyon dolarla da Özgün Gıda’nın takip ettiği bildirildi. KFMİB kayıtlarına göre 2017 yılında en fazla fındık ihracatı yapan ilk 20 firma şöyle belirlendi..

İlk 20 Firma Listesi İçin Tıklayınız

SUMAE MÜDÜRÜ İLHAN AYDIN’DAN BORSAYA ZİYARET..
Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) Müdürü Doç. Dr. İlhan Aydın, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.

TTB Başkanı Ergan’dan fındıkta yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler alan Aydın ve beraberindekiler, SUMAE’nin faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgiler verdiler.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE DESTEK
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, 7 Şubat 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda başlatılan İstihdam Seferberliği'nin "Üreten ve İstihdam Sağlayan Türkiye" sloganı ile sürdürülmesine herkesin destek vermesi gerektiğini söyledi.
BAŞKAN EYYÜP ERGAN, TRT RADYO’YA KONUK OLDU..
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan TRT Trabzon Radyosu’nun canlı yayın konuğu oldu.Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan TRT Trabzon Radyosu’nun canlı yayın konuğu oldu.

Her gün 10.00 -13.00 saatleri arasında yayınlanan ve 90.0 FM frekansından yayın yapan, yapımcılığını Yurdagül Aydın’ın, sunuculuğunu Özgül Kömürcü’nün yaptığı ‘Merhaba Karadeniz’ programına konuk olan Ergan, fındığın geleceği için arazi toplulaştırılması konusu üzerinde açıklamalarda bulundu.
AKREDİTASYON GELİŞTİRME ZİYARETİ
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından akreditasyon sistemi geliştirme çalışmaları kapsamında, Trabzon Ticaret Borsası’nın hizmet faaliyetleri ve kalite dokümantasyon sistemi incelendi.
FINDIK ÜRETİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ
Türk fındığında son yıllarda yaşanan verim ve kalite sorununa çözüm getirmek amacıyla yapılan çalışmalar, bu konuda fındık üretilen iller arasındaki işbirliğini geliştiriyor.
TTB BAŞKANI ERGAN; "FINDIK ALANLARI TOPLULAŞTIRILMALI VE HERKES BUNA OLUMLU YAKLAŞMALIDIR."
Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındıkta Türkiye'nin sahip olduğu üstünlüğü sürdürebilmesi için öncelikle giderilmesi gereken olumsuzluklar arasında fındık üretim alanlarının bölünmesinin ilk sırada yer aldığını söyledi.
DOĞA KOLEJİ ÖĞRENCİ MECLİS ÜYELERİ TİCARET BORSASI'NDA
Lise çağındaki öğrencilerin temel düzeyde işletme ve yönetim vizyonuna sahip olmalarını sağlayan t-MBA ( Girişimcilik) programı ile geliştirilen sosyal beceri ve yetenekler, iş hayatına daha yetkin, donanımlı ve vizyoner bireyler kazandırmayı hedefleyen çalışmalar yaygınlaştırılıyor.
ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ BAŞBAKANI İŞADAMLARIYLA BİR ARAYA GELDİ..
Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab Pataradze, Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Inga Shamilishvili, Ekonomi ve Maliye Bakanı Ramaz Bolkvadze, Batum Belediye Başkanı Lasha Komakhidze, Acara Ticaret Odası Başkanı Tamaz Shavadze ve beraberlerindeki bürokrat ekibi Trabzon’da iş adamları ile bir araya geldi.
TRABZON’DA ÖRNEK BAHÇELER BUDANIYOR
Trabzon Ticaret Borsası tarafından 2013 yılında uygulanmaya başlanan Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırma Projesi kapsamında oluşturulan örnek bahçelerde fidanların budanma işlemlerine başlandı.
ÜRETİM ARTAR, MALİYET DÜŞER, ÜRETİCİ KAZANIR..
Ergan: “Fındıkta sahip olduğumuz tekel konumunu korumak için verimi artırmalı, maliyeti düşmeliyiz. Biz gerekeni doğru yaparsak, kimin ne yaptığının hiçbir hükmü yoktur”..Ergan: “Fındıkta sahip olduğumuz tekel konumunu korumak için verimi artırmalı, maliyeti düşmeliyiz. Biz gerekeni doğru yaparsak, kimin ne yaptığının hiçbir hükmü yoktur”..

Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Karadeniz Gazetesi’ne verdiği röportajda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba’nın açıklamalarını desteklediklerini belirterek, müteşebbislerin istemesi halinde Çikolata Fabrikasının bile kurulabileceğini söyledi.Eyyüp Ergan’ın 13 Kasım 2017 tarihinde Karadeniz Gazetesi’nde yayımlanan röportajı

FINDIK BAHÇELERİ BÖLÜNMEMELİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı'ndan devrim gibi öneri ve çağrı geldi. İşte Ahmet Eşref Fakıbaba'nın fındıkta milat olabilecek çağrısı:Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı'ndan devrim gibi öneri ve çağrı geldi. İşte Ahmet Eşref Fakıbaba'nın fındıkta milat olabilecek çağrısı:

"Karadeniz'de fındık bahçeleri bölündü, küçüldü. Üretim kalitesi de düştü. Şimdi bu bölünen bahçeleri toplulaştıracağız. Üreticiden kiralayacağız. Fındığı biz toplayacağız.Satıp parasını üreticiye vereceğiz. Bahçelerin bakımını yapacağız. Üretici parasını bilecek. Devletin kiralayacağı bahçeleri, devlet özel sektöre de kiralayabilir. Karadeniz de fındık bahçeleri giderek bölünüyor. 200-300-500 kilo fındık almakla üretici mutlu olamaz. Gelin bu projeye destek verin. Üreticinin yüzünü güldürelim."

FINDIK TARIM TAKVİMİ / KASIM 2017
Fındıkta Kasım Bakımı Nasıl olmalı? Kış mevsiminin başlangıcı sayılan Kasım ayında havaların uygun olduğu zamanlarda, fındık bahçelerinde ayıklama işlerine devam edilmesi gerekir.
FAALİYET TAKVİMİ
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr