TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / HER ALANDA 85 YILDIR VARIZ…
HER ALANDA 85 YILDIR VARIZ…
03 Haziran 2011 Cuma 00:00 Yazdır
Trabzon, denilince akla “Tarihin en eski kentlerinden biri” gelir.Birçok medeniyete beşiklik etmiş, Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan Anadolu’nu Kuzey kıyılarındaki bukent, insanı ve doğasıyla tek kelimeyle “Muhteşem” olarak tanımlanır.

Osmanlı Belgeleri ve Trabzon Salnameleri’nde Trabzon’un hem insan, hem yerleşim özelliği ve bunlara bağlı sosyal, kültürel ve ekonomik farklılıklarından sıkça bahsedilir.

Karadeniz’deki önemli liman kentlerinden biri olma özelliği ile iç ve dış ticarette hakim unsurlara sahip olan Trabzon, özellikle fındık sektöründe geçmişten günümüze kendinden sıkça söz ettirmektedir.

Bunun göstergelerinden biri de, Osmanlı’nın son döneminde borsa kurulması için yapılan çalışmalardır.
Osmanlı’nın 1909’da uygun gördüğü bu kuruluş, imparatorluğun ömrü vefa etmediği için gerçekleştirilememiştir. Ancak, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk icraatlarından biri de 3 Haziran 1926’da

Trabzon Ticaret Borsası’nın kurulmasını temin olmuştur.İşte, 1926’da doğan borsamız 85 yıllık bir süreyi geride bırakarak, bugüne gelmiştir.Hiç şüphesiz borsamızın geçmişteki çalışmaları ve bugün ulaştığı noktada fındık ticaretinin önemi çok büyüktür. Trabzon, fındığı çok üreten bir şehir olmamasına rağmen, ticaretini her dönemde en fazla yapan bir merkez olmuştur.

Fındık sektöründeki ticaret üstünlüğünü bugün zirveye taşımış olmasında hiç şüphesiz dünyanın en gelişmiş sanayi tesislerine sahip olmasının etkisi büyüktür.Trabzon Ticaret Borsası’nda geçmişte de doğru işler yapılıyordu, bugün de doğrular yapılıyor.

Borsa da bundan 50 yıl önce salon satış yöntemi ile ürün borsacılığının uygulanmış olması Trabzon’un doğru tercihleri ne denli yaptığını ortaya koymaktadır. Ancak, 1960’lı yıllarda uygulanan bu modern ticaretin sonraki yıllarda kaldırılmış olmasını anlamak mümkün değildir. Şimdi ise yeniden konulması için hep birlikte çaba gösteriyoruz.

Sadece fındığa takılı kalmadık. Bir zamanlar yumurta ve kuru fasulyenin işlem gördüğü borsada bugün yaş çay yaprağı, süt mamulleri, balık, hububat ve çeşitli gıda maddeleri tescil edilmektedir.

Ama, asıl tescili borsamız, kalkınma hareketini bir bütün olarak kabul edip, ticaretten sanata, spordan kültüre kadar hayatın her alanına toplum yararını hedef koyarak girmektedir.


ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr