TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / BALIKÇILIK KÜLTÜRÜMÜZ ARTSIN
BALIKÇILIK KÜLTÜRÜMÜZ ARTSIN
10 Ocak 2011 Pazartesi 00:00 Yazdır
İnsanlık son yıllarda çok büyük bir açmaz  ile karşı karşıya bulunmaktadır. İnsan sayısı hızla artan dünya da, bu nüfusu besleyecek gıda kaynakları ise maalesef bırakın aynı hızda artmayı, giderek tükenmektedir.


Bunların başında da, dünyamızın dörtte üçlük bölümünün sularla  kaplı olduğunu düşünürsek deniz ve tatlı sularda yapılan üretimlerin geldiğini görmekteyiz. Özellikle kentleşme ve sanayileşmenin getirdiği kirliliğin yanı sıra, aşırı avlanma ve üretimde verimin düşmesi su kaynaklarındaki sorunların başlıcalarını teşkil etmektedir.


3 tarafı denizlerle çevrili olup, iç sular bakımından da dünyanın bir çok ülkesine göre zengin olan ülkemizin kaynakları maalesef bu belirttiğim olumsuzlukların hemen hemen tümünden etkilenir durumdadır.


Trabzon Ticaret Borsası olarak uğraş alanımızın büyük bölümünü fındık ve çay teşkil etmesine karşın, sadece bu ürünlere bağlı kalarak sosyal politikalar ve çalışmalar yapmıyoruz. Bölgemizi ve ilimizi ilgilendiren diğer konulara da elimizden geldiği ölçüde katkı yapmaya çalışıyoruz.


İşte bu nedenle, kalkınmayı bir bütün kabul ederek sosyal, kültürel ekonomik konularda çalışmalar yaptığımız için, Doğu Karadeniz’de ve özelliklede ilimizdeki kültür balıkçılığı konusunda böyle bir projeyi uygulamayı kararlaştırdık.


Avrupa Birliği ve ülkemiz tarafından ortaklaşa finanse edilen “Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” çerçevesinde sektörün ihtiyacı olan nitelikli personeli yetiştirip verim ve kaliteyi artırarak, önemli oranda açığımız bulunan balık üretimine destek sağlamayı hedefleyerek bu projenin sorumluluğunu yüklendik.


Projemize “Önce gençlerin, sonra balıkların kültürü artsın” adı vermemizin de gerekçesi de budur. Üretimde verim ve kalite işi sadece kaynaklarına terk ederek arttıramazsınız. Buna insan elini, hem de nitelikli insan elini değdirmek zorundasınız.


Biz bu zorunluluktan yola çıkarak, balıkçılık alanında böyle bir projeye ortak ve destekçilerimizle katkı vererek, her alanda verim ve kaliteyi arttırmayı hedefledik.


İnşallah, proje tamamlandığı zaman yine birlikte olur ve olumlu sonuçlarını yine  birlikte değerlendirerek paylaşırız. 

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr