TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / LİSANSLI DEPOCULUK UYGULANMALI
LİSANSLI DEPOCULUK UYGULANMALI
17 Eylül 2010 Cuma 00:00 Yazdır
Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlanan “Yeni Strateji” ile fındıkta önceki yıllara göre daha istikrarlı bir piyasalar oluşuyor.


2009 ürünü fındık rekoltesinin 400 bin ton dolayında gerçekleşmesi yeni stratejinin ilk yılında üreticinin mağdur olmasını büyük ölçüde önledi. Devletin “alan bazlı destekleme sistemi” ile dönüm başına 150 lira prim vermesi ile de hem üretici kazandı, hem de piyasalarda bir istikrar oluştu.


Ancak üreticinin desteklenmesi aşamasındaki tercihin, alan bazlı değil de, ürüne dayalı hale getirilmesi gerekir.  Temennimiz odur ki, 2011’de sona erecek alan bazlı desteklemenin ardından ürüne dayalı sistem devreye girsin.


Yeni stratejide ilk yıl geride bırakılırken, ikinci dönem olan 2010 için geçmişteki aksaklıkların tespit edilip giderilerek yola devam edilmesi gerekirdi.  2009’a göre daha yüksek olan 2010 ürünü fındık rekoltesinin üreticiyi mağdur etmemesi için, borsa olarak destekleme priminin Eylül ayından itibaren ödenmesini Başbakan ve ilgili bakanlara rapor göndererek talep ettik.


Ancak, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan aldığımız cevapta, söz konusu ödemelerin daha önce açıklandığı gibi, bir sonraki yıl, yani 2011’de yapılacağı bildirildi.


Bu durumda, üreticinin mağdur olmaması ve piyasada istikrarın sağlanması için stratejinin önemli bir ayağını oluşturan lisanslı depoculuk sisteminin acilen devreye  alınması gerekiyor.
Çünkü, sektörde bazı kesimler piyasada fiyatın düşmemesi ve yükselmesi için üreticinin fındığını piyasaya indirmekte acele etmemesi gerektiğini söylüyorlar. Ancak, üreticinin fındığını nasıl koruyacağı, saklayacağı konusundan hiç söz etmiyorlar.


Fındığı saklamanın yöntemi, üreticinin elverişsiz ve korumasız ilkel şartlarda fındığı bekletmesi değil,
uygulama aşamasına kadar gelen, borsa olarak da bizim TOBB’nin isteği üzerine kullanılabilecek depolarla ilgili rapor hazırladığımız lisanslı depoculuk sistemidir.


Sonuç olarak, sistemin bir bütün halinde işleyerek herkes ve her kesim için ideal şartları oluşturması için eksik unsurlarının acilen tamamlanarak devreye sokulması gerekir. Bunun için de alt yapı büyük oranda hazırdır.

 

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr