TürkçeEnglish
Anasayfa / BİLİNÇLİ ZİRAİ MÜCADELE KAÇINILMAZ…
BİLİNÇLİ ZİRAİ MÜCADELE KAÇINILMAZ…
17 Haziran Pazartesi 07:53 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trÜlkemizin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta, kahverengi- yeşil kokarca, fındık kurdu ve küllemenin yarattığı tehdit sürüyor.

Hasadına sayılı günler kalan fındıkta, rekolte kaybının önlenmesi için özellikle küllemeye karşı üreticilerce mutlaka zirai mücadele yapması gerekiyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, son yıllarda görülen ve tarım ürünlerine zarar veren kahverengi- yeşil kokarca ile fındık kurdunun yanı sıra küllemenin yarattığı tehdit de hatırı sayılı ölçüde devam ediyor. 

Son yılların ortalaması ile yılda yaklaşık 600 bin ton üretim yapıp, 110'dan fazla ülkeye ihraç edip, 2 milyar dolar döviz girdisi sağlanan fındıkta, bahçelerdeki hastalıklara karşı başlatılan zirai ve biyolojik mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmemiz gerekiyor.

Dünya fındık üretiminin yüzde 78'ini, ihracatının ise yüzde 76'sını tek başına elinde bulunduran Türkiye’nin, son 5 yıldır fındık bahçelerinde görülüp, verim ve kaliteyi düşüren külleme hastalığına karşı bilinçli bir mücadelenin içine girmesi şarttır.

Fındıkta var olan böceklerin, ürüne verdiği zarar son yıllarda artmaya başladı. Üreticinin bu konuda mutlaka duyarla davranması ve fındık bahçesi ile ilgilenmesi gerekiyor. Son 5 yılın en büyük hastalıklarından biridir külleme. Bu yılda bahçelerde görünmeye başladı. Fındıkta görülen bir küf bu. Fındığın bazı çeşitlerinde yoğun görülüyor. Normalde Mayıs başlarından itibaren tedbirlerin alınması gerekiyordu. Maalesef üreticinin fazla ilgi göstermemesinden dolayı külleme hastalığının fındığa vereceği zararlar artmaya başladı. Ama hala geç kalınmadı. Üreticiler, zirai işlemleri yaparlarsa bahçelerde görülen külleme hastalığından kurtulabilirler.

Küllemenin yanında yeşil ve son 4 yıldan beri kahverengi kokarcanın da verdiği zarar söz konusudur. Onunla ilgili de ciddi zirai mücadelenin yapılması gerekiyor.

Külleme, fındıkta kaliteyi olumsuz etkilediği gibi üretimi de düşürüyor. Aynı şekilde diğer canlılarla birlikte fındık üzerinden Türk ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Bizim yaptığımız hesaba göre sadece külleme hastalığının fındık ekonomisine 1 milyar liralık zararı var. Eğer gerekli tedbir alınırsa bu zarardan kurtulup verim ve kaliteyi artırabiliriz.

Ancak, tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması, giderilmesi için üreticilerin bilinçli olması, devletin gereken katkıyı sağlaması, sektörün tümünün de birlikte hareket etmesi lazımdır.

 

Sebahattin ARSLANTÜRK

Meclis Başkanı

SEBAHATTİN ARSLANTÜRK - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr