TürkçeEnglish
Anasayfa / BORSAMIZ 93 YAŞINDA…
BORSAMIZ 93 YAŞINDA…
17 Haziran Pazartesi 07:52 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr3 Haziran 1926’da kurulan borsamız aradan geçen 93 yılda başta fındık olmak üzere iştigal alanına giren konulara yoğunlaşarak Trabzon, Karadeniz ve Türkiye’nin kalkınması için çaba göstermiştir. Göstermeye de devam ediyor.

Trabzon’un tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunması, Osmanlı İmparatorluğu’nda Sancak Merkezi olmasının vermiş olduğu güç ve sorumluluk ile 93 yılda görev yapan yöneticiler ve personeller üstlendikleri görevleri layıkıyla yerine getirmenin gayreti içinde olmuşlardır.

Kalkınma hareketini bir bütün kabul ederek, eğitim, kültür, spor ve ekonomi de artı değer yaratmanın çabası Trabzon’un, dolayısıyla O’nun en eski meslek örgütlerinden olan borsamızın tarihi görevidir. Bu görevi birçok alanda ve konuda ilkleri yaparak borsamız sürdürmektedir.

Genel tarifi ile bir ticaret kenti olan Trabzon, özellikle en önemli tarımsal ihraç ürünümüz olan fındığın dış satımında Türkiye pastasından yüzde 50’ye yakın pay sahibidir. Ticareti kurallarına göre yapan ve tek kuruş ithal girdisi olmadan ülkemize yılda yaklaşık 2 milyar dolar döviz kazandıran fındıkta yaptığımız önderlik ve örnek çalışmalar borsa olarak haklı gururumuzdur.

Özellikle son yıllarda bahçelerin yaşlanması, hastalıkların ve zararlıların artması ile sahip olduğumuz 700 bin hektarlık alanda 1 milyon tonun üzerinde fındığı çok rahat üretebilecek durumda iken, yıllık ortalama 600 bin tonlar seviyene inişe “dur” demek için borsamız tarihi bir sorumluluk üstlenerek 15 yıldan beri çalışmalar yapıyor.

Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırmak için, yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden ve farklı sistemlerle dikilmesi şekliyle uyguladığımız projeler sektörün tüm kesimlerine örnek olmuştur. Bugün onlarca resmi ve özel kuruluş bu çalışmaları örnek olarak model bahçeler oluşturmuştur. Oluşturmak zorundayız da…

Çünkü Türkiye sahip olduğu 700 bin hektarı aşkın alanda en az 1-1,5 milyon ton fındık üretebilecek bir potansiyele sahiptir. Bu üretim ile de dünya piyasalarının tamamını eline geçirebilecek durumdadır.

İşte borsamız amiral gemisi fındığı yaptığı filosuna yaş çay üretiminden tutun da, süt ve süt mamulleri, balıkçılık gibi çeşitli gıda maddeleriyle 93 yıldır verim ve kalite için çaba sarf ediyor.

Bu çabanın hedefi, kalkınma hareketini bir bütün kabul edip, “Çok çalışıp, çok üretip, çok satmak”şekliyle Türkiye için top yekün zenginliktir.


Eyyüp ERGAN


Yönetim Kurulu Başkanı

EYYÜP ERGAN - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr