TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / TTB 93 YAŞINDA
TTB 93 YAŞINDA
02 Haziran Pazar 10:40 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr3 Haziran 1926 da kurulan Trabzon Ticaret Borsası, 93’üncü kuruluş yıldönümünü kutluyor.

İştigal alanına giren ürünlerin büyük kısmını fındık ve çayın teşkil ettiği Trabzon Ticaret Borsası, geride bıraktığı 93 yıllık süreçte fındığın üretiminden tüketimine kadar olan aşamalarda çalışmalar yaptı.

Özellikle fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için son yıllarda artan çalışmaları başlatan kurum olarak bilinen Trabzon Ticaret Borsası’nda çayın yanı sıra hayvansal ürünler ve çeşitli gıda maddeleri de tescil ediliyor.

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Trabzon’un her alanda öncülük eden bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Borsa olarak bizde öncelikle kendi alanımıza giren ürünler ve bunlarla ilgili konularda çalışmalar yapıyoruz. Raporlar hazırlıyor, örnek olmaya çalışıyoruz. Özellikle fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için yaptığımız ve sektörde kuruluşlar kadar, üreticilerin de örnek aldığı çalışmalarımızla ülkemizin ve ilimizin kalkınmasında üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da çalışacağız” dedi.

Tarihi İpekyolu güzergahı üzerinde bulunan Trabzon’da, Ticaret Borsası kurulması için çalışmalar Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde başlatılmıştı. Bu konuda Dahiliye Nezareti tarafından 16 Haziran 1909 tarihinde, Trabzon Vilayetine gönderilen yazıda şöyle denilmişti:

“Trabzon’un Karadeniz’in en mühim şehirlerinden biri ve Erzurum yolunun başlangıcında önemli bir ticaret limanı olması sebebiyle, lâyık olduğu gelişmeye ulaşmak üzere bir zahire borsası kurulması Trabzon Vilayet Meclisi’nden talep edildiğinden, bunun için hükümetin izni gerektiği ve izin çıktığında İzmir’de kurulmuş olan borsanın nizamnamesi uygulanmak üzere gereğinin yapılması.”

Bu teşebbüs araya Birinci Dünya ve İstiklâl Savaşı’nın girmesiyle sonuçsuz kalmıştı. Trabzon’da Ticaret ve Zahire Borsası’nın kurulmasıyla ilgili girişimler 1922 yılında yeniden başlatılmıştı. Bunlar netice vermiş ve Trabzon Ticaret Borsası şehrin önemli bir ticari bölge ve fındık, tütün, fasulye ve yumurta gibi ürünler ihraç eden eski limana sahip olunması dolayısıyla bunların alım-satımlarının günün teknik icaplarına uygun olarak yapılmasını sağlamak gayesi ile 3 Haziran 1926 tarihinde kuruldu.
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr