TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / 2019 YAŞ ÇAY ALIM VE İŞLEME KAMPANYASI İÇİN AÇIKLAMA
2019 YAŞ ÇAY ALIM VE İŞLEME KAMPANYASI İÇİN AÇIKLAMA
29 Nisan Pazartesi 10:05 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trMeclis Başkanımız Sebahattin Arslantürk, önümüzdeki günlerde açılacak olan 2019 yaş çay alım ve işleme kampanyası için devletin Çaykur eliyle uygulayacağı alım ve fiyat politikaları, sektörde tüm kesimleri memnun edecek şekilde tespit edilerek tespit ve ilan edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun için Ticaret Borsaları tarafından önerilen fiyat ve ödeme sistemlerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Başkan Arslantürk yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“835 bin dekar alanda, yaklaşık 214 bin üreticinin çay tarımı yaptığı, 46’sı ÇAYKUR’a, 120’si özel sektöre olmak üzere 166 fabrikada yaş çay yapraklarının işlenerek üretimin gerçekleştirdiği Doğu Karadeniz’de 2019 sezonu yakında başlayacaktır.

Üretildiği kesimde tek ürün olan çay bölgenin önemli tarımsal faaliyetleri içinde büyük bir yer tutarken, sanayisinin de istihdama hatırı sayılar katkı sağlamaktadır.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde üretimi ve sanayisi yapılan çay da sektörde yaşanan sıkıntılarda had safhadadır. Son dönemlerde yaşanan sıkıntıların özellikle çay sanayisi üzerindeki olumsuz etkileri giderek artmaktadır. Bu sıkıntıların giderilmesinde Çaykur’un devlet tarafından desteklenmesi bölgenin sosyal yapısı açısından ne kadar gerekli ise de, kendi ayakları üzerine durmaya çalışan özel sektörün de o denli haksız bir rekabet ile karşı karşıya kalmasına neden olmuştur, olmaktadır. Özel sektördeki ekonomik sıkıntıların azami düzeyi ulaştığı bir süreçteyiz.

Bu sıkıntılı sürecin mutlaka Çaykur-Özel sektör ayrımına gidilmeden sosyal devlet yapısı için de gerekli müdahaleler ve destekler sağlanarak giderilmesi gerekiyor.

Tek ürüne dayalı olarak üretim yaparken, yaşadığı toprağa sahip çıkan ve şehre akın etmeyerek sosyal problemlerin daha da artmamasını sağlayan çay üreticisine devlet ekonomik getirisi olacak şekilde desteklemesini mutlaka yapmalıdır. Ancak, geçtiğimiz yıl 1 milyon 500 bin tona yaklaşan yaş çay yaprağını alıp işleyen çay sanayicisi de devletin elini kendilerine uzatmasını beklemektedir. Bunun yolu da öncelikle ve özellikle sektörde haksız rekabeti önleyecek politikaların uygulanması, devletin sektördeki herkese aynı anlayışla yaklaşmasından geçmektedir.

Yeni kampanya döneminin bölgemiz ve ülkemizde, herkes için yararlı ve kazançlı geçmesini temenni ediyoruz.”

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr