TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / BAKAN VARANK, TRABZON’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
BAKAN VARANK, TRABZON’DA İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ
26 Mart Salı 11:50 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın organizasyonunda bir araya gelen iş dünyası temsilcileri bakan Varank ile görüş alışverişinde bulundu.

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu açılış konuşmasında Trabzon’daki 4 organize sanayi bölgesi için çeşitli talepleri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu taleplerimizden ilki Arsin OSB’nin enerji nakil hattının bir an önce yapılması konusunda gerekli maddi desteğin verilmesidir. Ayrıca Arsin OSB içinde Mesleki ve Teknik Lisemiz var. Bu liselerin desteklenmesi ve sanayicilerin bu okullardan yararlanması adına okulların yanına birer yurt yapılmasını talep ediyoruz. Beşikdüzü, Vakfıkebir ve Şinik OSB’lerimize de mesleki teknik liselerin ve yurtların yapılması en büyük arzumuzdur”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da salondaki iş dünyası temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi:


“Siz ürettikçe, istihdam ettikçe; ekonomi dinamizm kazanıyor ve talep canlı kalıyor. 16 senede Trabzon’a 28 milyar lira kamu yatırımı yaptık. Sanayiden tarıma, eğitimden sağlığa pek çok alanda güçlü bir altyapı kurduk. Sizler daha çok üretin diye üzerinizdeki yükleri hafiflettik.  Sosyal Güvenlik Kurumu teşviklerimizden 54 bin işyeri faydalandı; devletimizin kasasından 1,2 milyar lira ödedik. Sayın Cumhurbaşkanımız istihdamla ilgili çok güzel müjdeler verdi. Aralık 2020’ye kadar, işe alınacak her yeni çalışanın SGK primlerini ve vergilerini 12 ay boyunca devletimiz ödeyecek. Nisan sonuna kadar, her bir ilave istihdamın 3 ay boyunca maaşını da biz ödüyoruz. Asgari ücret desteği, 5 puanlık prim indirimi ve bölgesel istihdam teşviklerimiz aynen sürüyor. Biz yükünüzü alıyoruz, sizler de çabamızı karşılıksız bırakmayın. Konu istihdam olduğunda, tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.”

Bakan Varank, “Sizlerle hayırlı haberler, hayırlı müjdeler paylaşmak istiyorum”diyerek şöyle devam etti:

“Trabzon’umuzu cazibe merkezleri destekleme programına alıyoruz. Bu şu demek; üretim, istihdam, teknoloji geliştirme ve mesleki eğitim alanlarındaki projelerinizi çok daha yoğun bir biçimde destekleyeceğiz. Böylece Trabzon’un gelişmesine güçlü bir ivme kazandıracağız.. Arsin OSB’nin enerji sorununu çözüyoruz, 3.6 milyon lira kaynak aktaracağız. Böylece firmalarımız kapasitelerini büyütme ve ihracatlarını artırma fırsatı yakalayacaklar. Bugün ayrıca ilk doğalgazı da verdik. Üretim maliyetlerinin aşağıya çekilmesi adına önemli bir adım atılmış oldu”

Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr