TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIKTA VERİM İLE FİYAT
FINDIKTA VERİM İLE FİYAT
21 Nisan 2017 Cuma 00:46 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trKalkınma hareketlerinin gerçek manada başarıya ulaşıp, bir memleketin zenginleşmesinin yolu öncelikle üretimden geçer. Daha kısacası, üretecek ve kazanacaksınız.

Bu anlayıştan hareket ederek, konuyu dünyada söz sahibi olduğumuz fındığa getirecek olursak, Türkiye'nin bu sektörde sürdürülebilir bir yöntemi bulunmadığını maalesef kabul etmek zorundayız.

Trabzon Ticaret Borsası olarak, elimizdeki rakamların aklımıza yansıttığı gerçeklerden hareket ederek, son yıllarda giderek azalan fındık üretimimizi arttırmak için verim ve kalite merkezli projeler uyguladık. Gelinen noktada öncülük ettik ve sektörde hemen hemen her kuruluşu verim ve kalitenin arttırılması hedefinde buluşturduk.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da, Türkiye'de verimlilik üzerine uygulanan projeleri değerlendirirken Trabzon Ticaret Borsası'nın, "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi"ni ilk sıraya aldı. 3 aşamalı olarak gerçekleştirilen inceleme sonucunda başarılı verim projeleri arasına kaydını yaptırdı.

Bu hak ettiğimiz bir ödül idi. Çünkü, biz "çok üretip, çok satıp, çok kazanma" ilkesinin fındıkta dünya hakimiyetimizi her geçen gün daha ileriye taşıyacağını biliyorduk. Bunu herkese de gösterebilmenin, öğretebilmenin hazzını yaşadık. İnşallah Türkiye yakın gelecek de bir dönümden ortalama 80-90 kilo değil, en az 150-200 kilo fındık üreten bir ülke olacaktır.

Bu durumda, fındıktan kazanabilmek için sadece fiyatı baz alarak hareket edenlerde yanlışlarını göreceklerdir. Ancak anlaşılan o ki, sadece fiyat merkezli bu zihniyeti değiştirmek, bir kenara koyabilmek için çok daha fazla çaba göstermemiş gerekiyor. Devletin TMO üzerinden son açıkladığı fiyat ve alım politikası da hala bir eksik ve yanlış anlayıştan uzaklaşamadığımızı göstermektedir.

Yakın bir gelecekte, verim ve kaliteyi arttırmış örgütlü üreticileri, bugün yüzde 50 oranına ulaşmış işlenmiş fındığı yüzde 70-80'lere çıkaran sanayicisi ve dünyanın dört bir yanına ihraç eden işadamları ile vücuda gelen bir fındık sektörü Türkiye'ye yılda 4-5 milyar doları dış ticarette gerçek kazanç olarak sağlayacaktır.

Hedefimiz bu olmalıdır.

Şükrü Güngör KÖLEOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı
ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr