TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIKTA KÜLLEME İÇİN SEFERBERLİK…
FINDIKTA KÜLLEME İÇİN SEFERBERLİK…
25 Ekim 2016 Salı 20:25 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trHepinizin bildiği gibi fındık, Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünleri arasında ilk sırada yer almaktadır.Bir kaç rakam vermek gerekirse, son 10 yılın ortalamasına göre yılda yaklaşık 270 bin ton iç yani 540 bin kabuklu fındık ihraç etmişiz. Bundan da yılda 2.5 milyar dolara yakın döviz girdisi sağlanıyor.

Fındığın dış satımında pek sorun yok gibi… Ama üretimde aynı şeyi söyleyemiyoruz. Son 10 yıldaki ortalama üretimin ise 600 bin ton kabuklu civarında olduğu rakamlarla sabittir.Bu gerçekten hareketle, dünya fındık tüketimi artarken, Türkiye deki üretimin buna paralel gitmediğini görmemiz gerekiyor.Bu durumda üretimde verim ve kalite sorunu var demektir.

Bunun için Trabzon Ticaret Borsası olarak 15 yıldan beri bu konularda çalışmalar yapıyor, gayret gösteriyor, öncü olmanın çabası içindeyiz.Son olarak uygulamaya koyduğumuz fındıkta verim ve kaliteyi arttırma projesi kapsamında yaşlı bahçelerin sökümü, yeniden ve farklı dikimlerine öncülük ettik.

Uygun yapıldığı takdirde yüzde 30 verim artışı sağlayan budama seferberliği başlattık.Ancak,bugün konumuz olan külleme hastalığı bunların hepsinden daha önemli hale gelmiştir.Fındık bahçelerimizin bugününü ve geleceğini tehdit eden külleme ile ilgili olarak topyekün bir mücadele gerekiyor. Bu mücadeleyi yapmaz ve kazanamazsak, emin olun Türk fındığının geleceğinden endişe duymamız gerekecektir.

Bu konuda başta tarım bakanlığı olmak üzere yapılan çalışmalar da yok değil. Ancak bulaşıcı olan ve parça parça değil topyekün ve ısrarlı bir mücadele ile aşılabilecek bu felaket için üretimden tüketim aşamasına, bahçedekinden bilimsel araştırma kurumlarına kadar konuyla ilgili herkesi bir araya getirmeye çalıştık.

Buradan çıkacak sonuçlar rapor haline getirilip, bir kitapçıkta toplanarak Ankara’ya taşınacaktır. Tek elden ve tüm kesimlerin onayı ile hazırlanacak sorunlar ve çözüm önerileri raporu için de gerekirse Ankara’da üst düzey bir toplantı yapacağız.
ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr