TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIK SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR İÇİN..
FINDIK SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR İÇİN..
09 Haziran 2015 Salı 13:44 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTrabzon Ticaret Borsası olarak fındık sektörünü bir bütün olarak kabul edip ele almamıza rağmen, son yıllarda çalışmalarımızı ağırlıklı olarak üretim aşamasında yaptık. Doğrusu da buydu.. Çünkü, her işin başı üretmektir. Üretim olmadan sektörün diğer aşamalarını harekete geçirmeniz mümkün değildir.

Ortada devletin ve sektördeki ilgili kuruluşların sağlam verilere dayalı rakamları olmamasına rağmen, üretim aşamasında gözle görülebilir en büyük sıkıntı yaşlı bahçe ve yaşlı nüfusunda etkisiyle yaşanan verim ve kalitedir. Her ne kadar ne kadar yaşlı bahçe var? Fındıkla uğraşan nüfusun ortalama yaşı kesin olarak ne kadar? Bilinmese de, özellikle Ünye'nin doğu diye tarif edilen ana üretim bölgesinde fındıkta gerçekleşen rekoltelerin son 10 yıllık ortalaması ile dekarda verimin 70-80 kg'a kadar düştüğü belli oluyordu. Bundan hareketle fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için projeler uyguladık, örnek olmaya ve sorunu devletin üreteceği çözüm politikalarına teslim etmeye çalıştık. Bunda da herkesin gıpta edebileceği bir başarıyı sağladık. Bunun için bizlere destek olan paydaşlarımız Trabzon Tarım İl Müdürlüğü ile Fındık Araştırma İstasyonu ve Fındık Tanıtım Grubu'na, ayrıca Trabzon TSO ve DKİB’ne teşekkür ediyoruz.

Ancak, sektörde üretimdeki sorunu çözmeye çalışırken, diğer var olanları da unutmamak gerektiğini biliyoruz. Üretimi kısa zamanda 1 milyon tona çıkarıp, ihracatımızı da aynı oranda arttırmaya çalışırken, arz-talep noktasında yaşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırıp istikrarlı piyasalar için tedbirler alınması da gerekiyor. Bunların başında fındığın ticareti ve bu ticarete bağlı lisanslı depoculuk ve ürün borsacılığının da sisteme dahil edilmesi geliyor.

2 yıl önce acele edilip, alt yapısı oluşturulmadan başlanan lisanslı depoculuk sisteminde yaşananlar umutsuzluk yaratmış olsa da, doğru yapıldığı zaman lisanslı depoculuğun mutlaka gerekli bir uygulama olduğu görülecektir. Bu anlamda Giresun Ticaret Borsası'nın AB projesi olarak hayata geçireceği projeyi önemsiyoruz. Buna bağlı ürün borsacılığının devreye girmesi ile fındıkta iç ve dış ticarette daha istikrarlı piyasalar oluşabilecektir. Bu da fındıkta aşırı dalgalanmaların, üretici ve alıcı mağduriyetinin önüne geçilmesini sağlayacak, belirli bir seviyede istikrarlı piyasaları yaratacaktır.

İşte bu nedenle, tepeden tırnağa, yani üretimden tüketim aşamasına kadar fındık piyasasında istikrarlı ve kalıcı politikalar uygulanmalıdır. Bunlarda kalıcı kurallara, yani yasalara ve yönetmeliklere dayandırılmalıdır.

İşte o zaman, Türkiye'nin fındık ihracatı da, kazanacağı dövizde, üreticinin refah seviyesi de artacaktır.

 
Şükrü Güngör KÖLEOĞLU
Yönetim Kurulu Başkanı
9 HAZİRAN 2015 


ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr