TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / 2015'DE FINDIKTA DEVLET POLİTİKASI OLUŞACAK..
2015'DE FINDIKTA DEVLET POLİTİKASI OLUŞACAK..
06 Ocak 2015 Salı 13:39 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trGeçtiğimiz yılı, yani 2014'ü tamamlarken, "Fındıkta sorun fiyat değil, üretim" başlığını atmıştık.

2015 yılına başlarken, sektörün büyük kesiminin, söz konusu başlığın doğruluğunu kabul  edip, yarattığı eksikliği gidermek için çaba içine girdiğini görüyoruz.

Şöyle ki; Trabzon Ticaret Borsası olarak 2002'de dikkat çekerek ilk adımlarını attığımız Türk fındığındaki verim ve kalite sorunu ile ilgili olarak 2013 yılında uygulamaya koyduğumuz "Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi" başta Trabzon olmak üzere fındık üretilen tüm illerde kabul görmüş ve destek bulmuştur. Bugün verimsizliği ve kalitesizliği ortadan kaldırmak için üreticisinden ihracatçısına kadar tüm kesimler adeta seferber olmuşlardır.

Şüphesiz bu seferberlikte devletin yaklaşımı, özellikle de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın soruna el atması ve her türlü desteği vermesi etkili olmaktadır.

Projeye Trabzon Tarım İl Müdürlüğü ve Fındık Araştırma İstasyonu ile personel ve uygulama desteği veren Bakanlık, 2014'ün sonunda maddi kaynak da sağlayarak, soruna ne kadar önem verdiğini ve ciddi baktığını ortaya koymuştur.

Bu destek bir anlamda, devletin yaşlı bahçelerin sökülmesine onay verip, destek sağladığının da ilk adımıdır. Şimdi hedef, bu uygulamanın devlet politikası haline getirilmesi, yani üreticilere dönüm başına belli miktar para vererek yaşlı bahçelerin sökülüp yenileme yapılarak verimin 2-3 katına çıkarılması, kalitenin de arttırılmasıdır.

Bu konuda Devletin ilgili ve yetkili kuruluşlarının, uzmanlarının çalışma içinde olduğunu biliyoruz. Bu çalışmalara fındıkla ilgili Ticaret Borsaları ve Odaları, İhracatçı Birlikleri, meslek örgütlerinin destek vermesi çözüm için yasal bir zemin oluşturulmasını kolaylaştıracaktır.

2015 yılında, fındıkta verim ve kalitenin arttırılması ile ilgili gereken yasal alt yapının oluşacağını ümit ediyoruz. Bu sağlandığı takdirde, Türkiye belirli bir proje dahilinde fındık alanlarını yenileyip, üretimini 1 milyon tonun üzerine çıkaracak ve bu miktarı da 2023 hedefine uygun olarak ihraç ederek, ülkemize tek kuruş ithal girdisi olmayan 3-4 milyar dolar döviz kazandırabilecektir.

Artık hedefimiz budur. Bu hedefe giden yolda ilk olarak bahçeleri uygun hale getirmeli, sonra da ihracatımızı arttırmalıyız. Bunu da başarabilecek durumda olduğumuzu “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” bize göstermiştir.

6 OCAK 2015ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr