TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / 88'İNCİ YILIMIZDA ÖRNEK BORSA HEDEFİMİZ..
88'İNCİ YILIMIZDA ÖRNEK BORSA HEDEFİMİZ..
20 Mayıs 2014 Salı 14:51 Yazdır
3 Haziran 1926'da kurulan, alanında ülkemizin en eski ve aktif kuruluşlarından olan Trabzon Ticaret Borsası 88'inci kuruluş yıldönümünü  yaşamaktadır.

Kurulduğu tarihten bugüne kadar hedefini, "her yıl bir adım daha ilerisi" olarak koyan borsamız, başta fındık olmak üzere iştigal alanına giren ürünlerin yanı sıra bulunduğu coğrafyada Trabzon ve ülkenin sorunları ile çözüm örnekleri üreterek çalışmalar yapmıştır.

Bugün ülkemizin en önemli tarımsal ihraç ürünlerinden olan ve aynı zamanda tek kuruş ithal girdisi olmadan kazandırdığı 2 milyar dolara yakın dövizle net kazançta ilk sırada yer alan fındıkta borsamız yaptığı çalışmalarla üretimden tüketim aşamasına kadar hatırı sayılır derecede söz sahibi olmuştur.

Bunda en büyük etken, hiç şüphesiz sektörün her aşamasında faaliyet gösterenlerin, yani üreticilerin, tüccarların, fabrikacıların, sanayicilerin, ihracatçıların bir bütünlük içinde, birlikte değerlendirilmesini hedef alarak çalışmalarımızı dizayn etmemizdir.

Bu çalışmalar sözde kalmamıştır. Kaliteli Fındık, Fındıklı Ekmek, Fındık Tanıtımı, Daldan Değil Yerden Toplayın, Trabzonspor'un Resmi Yiyeceği Finduk, Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma projeler sektörde ilk kez Trabzon Ticaret Borsası tarafından uygulanmış ve devam ettirilmektedir. Sektörün tüm kesimlerini bir ve bütün kabul eden anlayışın sahibi olmamız yaptığımız çalışmaların kamuoyu tarafından kabulüne kolaylık sağlamaktadır.

Bu anlayışımızı fındığın haricinde iştigal alanımıza giren çay, hayvancılık, çeşitli gıda maddeleri gibi ürünlerde de önümüzdeki süreçte yoğunlaştıracağız. Ayrıca, kalkınma hareketini bir bütün kabul ettiğimiz için Trabzon merkezli olmak üzere, Karedeniz Bölgesi ve ülkemizin sosyo-ekonomik değerlerini en verimli şekilde kullanabilmek adına üzerimize düşen görevi de eksiksiz yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu çabalarımız kısa, orta ve uzun vadeli politikalarla desteklenerek sürdürülecektir.

Biz, Türk tarım ve ihracatının altını olan fındıkta, verim ve kaliteyi arttırmak adına kurduğumuz ÖRNEK BAHÇELER gibi, borsalar içinde de ÖRNEK BORSA olabilme adına çok çalışıp, çok üreterek tüm kesimler ile birlikte kazanmaya çalışacağız.

Bu vesile ile borsamıza bugünü kadar hizmet edenlerden vefat edenlere Allah'tan rahmet dileyerek, hayatta olanlara uzun ömürler temenni ederek teşekkür ediyoruz.


 

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr