TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / TOPYEKÜN KALKINMA
TOPYEKÜN KALKINMA
22 Mayıs 2013 Çarşamba 14:25 Yazdır
Geride bıraktığımız 87 yıla göz atıldığı takdirde, ağırlıklı olarak fındıkla ilgili konuların Trabzon Ticaret Borsası’nı meşgul ettiğini görülür. Bu eşyanın tabiatına uygun bir şekilde 87 yılı geride bırakmışız demektir.

Dünya fındık üretim ve ihracatında ortalama yüzde 75 gibi yüksek bir oranda pay sahibi olan Türkiye için, bu oranı yüzde 90’lara doğru tırmandırmanın plan ve programını yaparken, bölgenin ve Trabzon’un diğer kazanım sağlayacak değerlerini de devreye sokmamız gerektiğini de unutmamamız lazımdır.

Bugün ihracattaki yüzde 40’lık payın sahibi olması nedeniyle 4-5 kişilik istihdamda sağlamış olsa da fındık Trabzon’un her şeyi demek değildir. Trabzon yer aldığı coğrafi bölge ve koşullarıyla başta turizm ve lojistik gibi alanlar başta olmak üzere avantajları bulunmaktadır. Her kesimden, herkesin bu avantajları bilinçli bir şekilde değerlendirerek, istikrarlı plan ve projelerle top yekün kazandıran yatırımlar haline dönüştürmesi gerekir.

Bunun yol ve yöntemi de, devletin müteşebbislerin önünü açacak yasal düzenlemeleri yapması, buna bağlı olarak “Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” misali teşvikler sunması, müteşebbislerin de söz konusu alanlarda ciddi yatırımlar yapmasıdır.

Trabzon Ticaret Borsası olarak, ilimizin, yöremizin, bölgemizin ve ülkemiz için top yekün kalkınma hareketine şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da destek verecek şekilde görev yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr