TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / 2023 VİZYONUNDA TRABZON
2023 VİZYONUNDA TRABZON
25 Şubat 2013 Pazartesi 11:51 Yazdır
Tarihin ilk yerleşim merkezlerinden birisi olmasının nedeni, Trabzon’un yer aldığı coğrafya ve bu coğrafyadaki jeopolitik konumudur.

Türkiye, nasıl Asya ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi görecek kadar jeopolitik bir yere ve özelliğe sahip ise, Trabzon da Türkiye ile Orta Asya ve Orta Doğu arasında aynı işlevi yerine getirecek konumda bulunmaktadır.

Bunun içindir ki, Trabzon kurulduğu tarihten bugüne kadar daima en ön planda tutulan yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. 1453’de İstanbul’u fethederek çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in, “Trabzon alınmaz ise İstanbul’un fethi eksik kalır”  sözü bu gerçeğin ifadesidir.

Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde bulunmasının nedenleri de iyi irdelendiğinde Trabzon’un öncelikli özelliğinin ticaret olduğu anlaşılacaktır.

Bugün, demiryolunun eksikliğine rağmen kara, deniz ve havayolu taşımacılığı ile öncelikle Orta Doğu ve Orta Asya’ya yapılan transit ticarette önemli bir merkez olan Trabzon, eksiklerinin giderilmesi halinde Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2023’de çok daha hatırı sayılır konuma gelecektir. Bunun için Türkiye ve Orta Asya demiryolu ağına bağlanılması mutlaka sağlanmalıdır.

2023 vizyonunda Trabzon, tıpkı Türkiye’nin ekonomide dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme hedefi gibi, Türkiye’deki ilk 10 il arasında yer alması için yapması gerekenler vardır.

Bunların başında da turizmde giderek değişen tercihlere cevap verebilecek bir Trabzon oluşturmaktır. Dağ ve yayla turizmi için ideal imkanlara sahip Trabzon’da, ayrıca kültür ve kongre turizmi için de planlar hazırlanıp, yatırımlar yapılması bu sektörden kazanımları arttıracaktır. Ancak her işin başı insan olduğu göz önünde bulundurularak yöre halkı turizme yatırım yapabilecek, hizmet verebilecek anlayışla donatılmalı, kısacası bu konuda gerçek manada eğitilmelidir.

Trabzon’un bir spor kenti olması ve dünya çapında spor tesisleri ile donatılı bulunması da göz ardı edilmemeli ve spor turizmi için de yatırım ve tanıtım yapılmalıdır.

Sadece son yıllarda değil, 1700’lü yıllardan itibaren bilinen bir gerçek vardır. O da Trabzon’un Türkiye’nin dünyada lider olduğu fındık ticaretindeki etkisidir. Trabzonspor’un futbolda yaşattığı şampiyonluğu, fındık ekonomide Trabzon’a kazandırmaktadır. Bugün Trabzon fındık üretiminde ortalama yüzde 8 gibi bir paya sahip olmasına rağmen ticarette yani ihracatında yüzde 40’lık bir kısmı elinde bulundurmaktadır. Bu ticaretin bir başka tarifi Trabzon, gerçek anlamda Türkiye’ye döviz kazandıran illerin başında yer almaktadır. Fındıktan sağlanan dövizin 700 milyon dolarlık kısmı Trabzon’u dış ticarette net kazançta Türkiye’de birinci sıraya çıkarmaktadır.

Trabzon’un bu özelliği 2023 vizyonu için mutlaka dikkate alınmalı ve fındık ihracatı ile ilgili plan ve programlarda önceliklerimizi iyi belirleyerek yatırım yapmalıyız. Ayrıca üretimdeki verim ve kalitenin artması içinde arazilerin bölünmesinin ortadan kaldırılması, bahçelerin gençleştirilmesini mutlaka sağlamalıyız.

Günümüzde kitlelerin tercihini arttıran organik tarım ürünleri ile Trabzon’un herkesçe bilinen tereyağı başta olmak süt mamulleri konusunda çalışmalar ve yatırımlar şarttır. Bu yatırımların köyden kentlere akını önleyecek olması da başlı başına bir sosyal bir kazançtır.

Sonuç olarak, bugün Türkiye’nin özellikle güvenliği nedeniyle ilk 4 içindeki iller içinde yer alan Trabzon, 2023 vizyonunda ekonomide de ilk 10 arasına girebilecek imkanlara sahiptir. Bu imkanların belirlenecek plan ve program dahilinde yapılması, bu hedefe varmayı sağlayacaktır. Trabzonlular bunu yapabilecek güce ve azme sahiptirler.

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr