TürkçeEnglish
Anasayfa / 2011’den 2012’ye Geçerken
2011’den 2012’ye Geçerken
15 Aralık 2011 Perşembe 00:00 Yazdır

Kurulduğu 1926 yılından bu yana Türkiye’nin en eski borsalarından biri olarak işlevini sürdüren borsamız 2011 yılını da sektöründe etkin olarak sürdürdü.
 
85 yıllık bir süreçte, başta fındık olmak üzere iştigal ettiği ürünlerle ilgili olarak başarılı çalışmalar yaparken, doğru tespitlerle önceliği geleceğe vermiş olmamız faaliyetlerimizde hareket tarzımız oldu. Bununda olumlu sonuçlarını da, 2009’dan itibaren fındıkta uygulanmaya başlanan serbest piyasa şartları ve üreticinin alan bazlı primle desteklenmesiyle gördük.

Fındık sektöründe bugün arz-talebe göre oluşan serbest piyasa şartlarından kimsenin şikayetinin olmaması, bizim çalışmalarımızın ne denli doğru olduğunun göstergesidir.
 
Bilindiği gibi fındıkta üreticinin desteklenmesine yönelik uygulama 2011 ürünü ile sona erecektir. Biz normal şartlarda alan bazlı değil de, ürüne verilerek yapılması gereken desteklemenin uzatılmasını talep ettik. Ancak, özellikle fındığın ana üretim bölgesi olan Doğu Karadeniz’deki birim alandan elde edilen verim miktarının düşük olması, ürün bazlı desteklemenin yörede mağduriyet yapabilecektir. Bunun için ideal şartlar oluşuncaya kadar mevcut haliyle uygulamanın uzatılmasını talep ediyoruz.
 
Fındık kadar yöremizi ve ülkemizi ilgilendiren çayda da borsamız üzerine düşeni yerine getirmektedir. Rize Ticaret Borsası’nın önderliğinde çayla ilgili yürütülen çalışmalara destek olurken, sektördeki sorunların çözümü için de çaba sarf ediyoruz. Meclis Başkanvekilimiz Kemal Kahraman aynı zamanda Çay Komisyonu Başkanı olarak görev yapmakta ve sektörle ilgili çalışmalara katılmaktadır.

Sektörde Kaçak Çay’ın  yarattığı sıkıntıları gündeme taşıyan borsamız, bazı temel gıdalarda yüzde 1’e indirilen KDV oranının çayda da uygulanmasını talep etmektedir.
 
Borsa olarak kalkınma hareketini sadece ekonomik olarak görmediğimiz için sosyal ve kültürel etkinliklere de önem vermektedir. Trabzon merkezli olmak üzere, yöremiz, bölgemiz ve ülkemiz için özellikle geleceğe yönelik kalkınma hareketlerinin, organizasyonların daima içinde olduk ve de olmaya devam edeceğiz.
 
Bu vesileyle 2012 ve sonrasının ülkemizin birlik ve beraberlik içinde dengeli bir şekilde kalkınmasında başarılı geçmesi dileğiyle mutluluk ve sağlıklar dilerim.

ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr