TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIK DESTEKLEME PİRİMLERİ ERKEN ÖDENMELİ...
FINDIK DESTEKLEME PİRİMLERİ ERKEN ÖDENMELİ...
28 Eylül 2011 Çarşamba 00:00 Yazdır
Fındıkta 2009’dan itibaren Dünya şartları ve serbest piyasa koşullarına  uygun politikaların tercih edilmesinin getirdiği istikrar ve sağladığı yararlar artık tüm kesimler tarafından kabul ediliyor. Devletin, direk veya dolaylı olarak 2009’a kadar yaptığı müdahaleler bir kenara bırakılarak üreticinin mağduriyetinin önlenmesi için de alan bazlı destekleme primi uygulamaya konulmuştur.

Ancak, 2009’dan itibaren, sahip olduğu alanlar itibariyle yılda 900 bin tonu aşkın fındık üretebilecek ülkemizde, rekoltenin 500-600 bin ton aralığında seyretmesi, fındıkta yeni stratejinin başarıyla uygulanmasına da imkan sağlamıştır. Fiyatlar belirli bir düzeyde istikrarlı şekilde seyretmiş, üreticiye de dekar başına 150 TL verilerek iyi bir destek sağlanmıştır.

Bu yıl, yani 2011 ürününde geçen yıla göre bir azalmanın söz konusu olduğu sektörün tüm taraflarınca kabul edilmektedir. 500 bin tonun altında olması nedeniyle özellikle fındığın ana üretim bölgesi olan Doğu Karadeniz’de üreticinin sıkıntı çekeceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, genelde bir sonraki yılın başından itibaren ödenen destekleme primi, bu yıla mahsus olmak üzere öne çekilmeli ve Ekim ayından itibaren üreticiye ödenmelidir. Böylelikle hem üreticinin mağdur olması önlenmiş, hem de piyasada fiyat açısından istikrar sağlanmış olunacaktır.

Bunun yan ısıra, sistemin ana unsuru olması gereken lisanslı depoculuğun da acilen devreye sokulması gerekir. Aksi takdirde gelecek yıllarda yaşanabilecek yüksek rekolte dönemlerinde sektörde özellikle üreticiler önlenemeyecek mağduriyet yaşayacaklardır. Bu nedenle kısa vadeli tedbir olarak 2011 için destekleme primi Ekim ayından itibaren ödenmeli, uzun vadeli istikrar için ise mutlaka lisanslı depoculuk sistemi hazır hale getirilmelidir.


ŞÜKRÜ GÜNGÖR KÖLEOĞLU
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr